Auto Ajans

Haberler

Avrupa’da ‘CO2’ 5 yılın zirvesinde

Avrupa’da ‘CO2’ 5 yılın zirvesinde
Paylaş
Mart 15
11:14 2020

Her ne kadar üreticiler çevreci otomobiller yapma konusunda çalışmalarını hızlandırsa da bunun sahaya yansıması henüz hissedilmedi. Aksine 2017’den bu yana Avrupa’daki yeni araç emisyon ortalamaları üç yıldır üst üste artmaya devam ediyor. 2014’ten bu yana Avrupa pazarında CO2 emisyon ortalaması zirve yaptı. JATO verilerine göre, 23 Avrupa pazarında ortalama veri 121.8 g/km olarak gerçekleşti. Daha az dizel aracın satılması, bunun yerine benzinliye yönelmek ve SUV araçlardaki artışın bu sonuçlara etki ettiği ifade ediliyor. Bu yüzden otomotiv endüstrisinin emisyon hedeflerine ulaşmak adına elektrikli araçları daha hızlı adapte etmesi gerekiyor. Yoksa yeni emisyon kritlerinin devreye gireceği 2021’den itibaren milyarlarca euroluk cezalarla karşı karşıya kalacaklar.

2018’e göre 1.3 g/km artan 2019 ortalama emisyonları, elektrikli ve hibrit araçların etkisine rağmen düşmedi. JATO’nun açıklamasına göre, elektrikli-hibrit araçların ortalama emisyonu 63.2 g/km olarak gerçekleşti ama toplam satışlardaki yüzde 6’lık payın etkisi küçük oldu.

Beş pazarın dördünde emisyon arttı

Avrupa’da beş büyük pazarın dördü, 2019’da önceki yıla göre daha fazla emisyon ortalamasıyla karşılaştı. Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya’da artış gözlendi. Bunun sebebi dizel yakıtlı araçlardan uzaklaşılıp, daha fazla CO2 salımı olan benzinli araçlara yönelmek olarak gösteriliyor. Avrupa’nın beş büyüğünden sadece Fransa’da 0.9 g/km olarak önceki yıla göre düşüş yaşandı. Bu düşüşe rağmen emisyon seviyesi 2016 ve 2017 yıllarına göre daha yüksek bir ortalamaya sahip.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Yenilenen VW Caddy, önümüzdeki hafta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Araç, sürüş destek sistemleri, dijitalleştirilmiş teknolojik özellikleri ve konfor donanımlarıyla öne çıkıyor.

🚘Yeni motorun gücü % 20 artarken, yakıt tüketimi % 15 düşürülmüş.

http://www.autoajans.com/yeni-caddy-otomobil-konforunda

📌Herkesin bu dönemde 'Oksijen'e ihtiyacı var. Oksijen havamızı değiştirecek.

📌Türkiye'nin tek hafta sonu gazetesi Oksijen bayilerde, kaçırmayın... @GazeteOksijen #OKSİJEN

📌Hyundai Assan'da CEO ve Başkanlık görevine Sangsu Kim getirildi.

📌30 yıldır Hyundai Motor'da çalışan Kim, birçok ülkede üst düzey görevlerde bulundu.

📌Şirketin 3. modeli Bayon'u banttan indirmek Kim'e kısmet olacak.

http://www.autoajans.com/hyundai-assana-yeni-baskan

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!