Auto Ajans

Haberler

Avrupa’da en kötü Ekim ayı

Avrupa’da en kötü Ekim ayı
Paylaş
Kasım 18
11:36 2021

Tedarik sorunu nedeniyle Avrupa Birliği’nde (AB) otomobil satışlarındaki daralma sürüyor. AB’de otomobil pazırı Ekim’de yüzde 30.3 düştü. Bu sonuçlar, kayıtların tutulmaya başlanmasından bu yana en zayıf Ekim ayı oldu. Böylece AB’de bu yıl satışlar dört ay üst üste geriledi. Son dönemdeki düşüşlerin ardından ilk 10 ayda pazar yüzde 2.2 büyüyerek 8.2 milyon adet olarak gerçekleşti. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) paylaştığı verilere göre, Ekim’de AB’nin dört büyük pazarında çift haneli düşüşler yaşandı. İtalya’da yüzde 35.7, Almanya’da yüzde 34.9, Fransa’da yüzde 30.7 ve İspanya’da yüzde 20.5 daralma gerçekleşti.

İlk 10 aylık verilere bakıldığında bu dört pazarın üçü, yılın başlarında elde edilen yükselişle birlikte artıda kalmaya devam etti. Buna göre otomobil satışları İtalya’da yüzde 12.7, İspanya’da yüzde 5.6 ve Fransa’da yüzde 3.1 büyüme elde etti. Almanya ise geçen yıla göre yüzde 5.2 daralma yaşıyor.

Üreticiler cephesinde Ekim’de VW Grubu yüzde 44, Ford yüzde 40, Daimler yüzde 34.2, Stellantis yüzde 33, Renault Grubu yüzde 31.7, Honda yüzde 27, Volvo yüzde 25, BMW Grubu yüzde 22.7, Toyota grubu yüzde 21.7 düşüş yaşadı. Hyundai Grubu yüzde 3.7 büyüme kaydetti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!