Auto Ajans

Haberler

Avrupa’da üretim ne zaman başlıyor?

Avrupa’da üretim ne zaman başlıyor?
Paylaş
Nisan 29
13:56 2020

Koronavirüs salgınıyla ilk etapta Çin’den ulaşmayan tedarik sorunu nedeniyle aksayan Avrupa üretimi, sonrasında hastalığın yayılmasıyla tamamen durmuştu. Salgın kontrol altına alınmaya çalışılırken birçok büyük otomobil üretici de işbaşı yapmak adına kolları sıvadı. Toyota, Hyundai gibi büyük markalar bazı tesislerini açtı. Diğer şirketler de önlemleri artırarak üretime geri dönme planları yapıyor. Kademeli olarak geri dönen markalar, öncelikle motor, gövde panelleri ve parçaların üretimini başlatıyor. Bunun ardından montaj atölyeleri görev başına geçiyor.

BMW Grubu, Avrupa üretimine 4 Mayıs itibariyle başlamayı planlıyor. Buna göre birçok üretici Mayıs ayını milat olarak görüyor gibi. Birçok üretim planı Mayıs ayına ayarlandı.

Volkswagen Grubu, öncelikle Almanya’daki Zwickau elektrikli otomobil tesisine odaklandı ve 24 Nisan itibariyle buradaki operasyonları başlattı. Buna göre VW, ilk etapta güvenlik sebepleri ve sosyal mesafe gereği günde 50 araç üretecek. Almanya’daki diğer tesisler dahil Portekiz, İspanya ve Rusya’da kademeli olarak 27 Nisan’dan sonra üretim başlayacak. Audi, 14 Nisan’da Macaristan’da motor üretmeye başlarken, Almanya ve Belçika’da Mayıs ayı bekleniyor. Seat’ın 27 Nisan’da İspanya tesisi faaliyete geçecek. Skoda da aynı tarihte Çekya’daki tesisinde önlemlerle birlikte üretimi başlatacak.

PSA sendikalarla görüşüyor

Jaguar-Land Rover, Çin’den gelen talebi karşılamak adına üretime dönmeyi planlıyor. Buna göre Land Rover’ın Discovery ve yeni Defender üreten Slovakya ve İngiltere fabrikası 18 Mayıs’ta üretime başlayacak. Grubun Avusturya’da Jaguar I-Pace ve E-Pace üreten Magna Steyr tesisinde de üretimin aynı tarihte başlaması hedefleniyor.

Maliyetleri kısma adına bir dizi önlemler açıklayan ve üst yöneticilerin maaş kesintisine gittiği Aston Martin, üretime dönme hedefini 5 Mayıs olarak duyurdu.

Ford da Almanya, İngiltere, İspanya ve Romanya tesislerinde 4 Mayıs’a kadar çalışma yapmayacak.

Hyundai, Avrupa’da tesislerini ilk açanlardan biriydi ve 14 Nisan’da Kona ile i30’un üretimi için Çekya’da üretime başlamıştı.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA), öncelikle Torino’daki elektrikli Fiat 500 ve Melfi’deki Jeep Compass üretimine başlamak istiyor. Burada da kapılar 4 Mayıs’ta açılacak.

Kia’nın Ceed, Proceed, XCeed ve Sportage ürettiği Slovakya tesisinde üretim önce 13 Nisan’da başlayacaktı. Ancak son plana göre 27 Nisan’da başlayacak.

Daimler, Mercedes-Benz üretimine ilk etapta 20 Nisan’da start vermeyi planlıyordu. Son planlamalara göre üretimin 30 Nisan’a kadar gerçekleştirilmeyeceği bildirildi.

Nissan, İngiltere Sunderland tesisinde koruyucu maskeler yapmaya başladı; otomobil üretimine ise Mayıs’ta geçecek. Barselona’daki fabrikasının açılış tarihi 27 Nisan olarak belirlendi.

PSA Grubu, Fransa’da Peugeot, Citroen ve DS araçlarının üretimi için sendikalarla görüşüyor. Almanya’da Insignia, Polonya’da Astra üreten tesislerin yanı sıra İngiltere’deki Vauxhall fabrikaları da kapalı kalmaya devam ediyor. Diğer yandan PSA, Nisan ayının ortasında Slovakya’da üretim operasyonlarına döndü. PSA’nın İspanya tesisi de şu anda kapalı.

Renault’nun Fransa’daki tüm üretimi ikinci bir emre kadar kapalı kalmaya devam ediyor. Diğer yandan Portekiz ve Rusya tesislerinde operasyonun bir bölümünün başladığı ifade edildi. Dacia da kademeli olarak üretime 21 Nisan’da yeniden döndü ancak montaj için 4 Mayıs tarihi bekleniyor.

Toyota, Corolla HB üreten İngiltere fabrikası için 4 Mayıs, C-HR/Corolla Sedan üreten Türkiye tesisi için de 11 Mayıs tarihi planlanıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Toyota Gazoo Racing hafta sonu yapılacak seyircisiz Le Mans 24 Saat yarışlarının heyecanını dijitale taşıdı. Platformda 360 derece video turları yapılacak, takımın hazırlıklarını izlenebilecek, efsane yarışların nefes kesen sahneleri seyredilebilecek. http://www.autoajans.com/le-mans-heyecanini-online-yasatacak

Otomotiv şirketleri, AB'nin 2030'da ortalama CO2 emisyon oranını yarı yarıya düşürülmesi talebine karşı çıktı. Salgından ağır hasar alan üreticiler, kriter hedefini tutturmak için ciddi yatırım gerektiğini ancak durumlarının buna izin vermediğini savundu. http://www.autoajans.com/ureticiler-abden-sikayetci

Yerli üretime Brisa desteği! Brisa'nın hızlı bakım servis zinciri Otopratik, aküden sonra hava, polen, yağ ve yakıt filtreleri ile yeni yedek parça ürünlerini pazara sundu. Brisa, yeni ürünlerle satış sonrası hizmetlerde yerli üretime de destek sağlıyor. http://www.autoajans.com/otopratikin-yedek-parca-gami-buyudu/

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!