Auto Ajans

Haberler

Avrupa’da voltaj iyice düştü

Avrupa’da voltaj iyice düştü
Paylaş
Haziran 20
17:53 2024

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı Avrupa Birliği’nde (AB) binek otomobil satışları Mayıs’ta yüzde 3 düşüşle 911 bin adet olarak gerçekleşti. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) verilerine göre, Mayıs’ta satışlar İtalya’da yüzde 6.6, Almanya’da yüzde 4.3, Fransa’da yüzde 2.9 geriledi. Yılın ilk 5 ayında oto pazarı yüzde 4.6 büyüyerek 4.6 milyon adede ulaştı. Satışlar İspanya’da yüzde 6.8, Almanya’da yüzde 5.2, Fransa’da yüzde 4.9 ve İtalya’da yüzde 3.4 artış gösterdi.

Elektrikli satışlarındaki düşük voltaj Mayıs’ta iyice hissedildi. Tam elektrikli oto pazarı yüzde 12.5 daralarak 114 bin adede indi. Teşviklerin bittiği Almanya’da satışlardaki düşüş devam etti. Avrupa’nın en büyük pazarında satışlar yüzde 30.6 gibi sert şekilde gerilerken, Hollanda’da da yüzde 11.7’lik düşüş oldu. İlk 5 ayda ise elektrikli satışları sadece yüzde 2 artışla 556 bin adede çıktı. Elektriklilerin pazar payı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 12.1’de kaldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!