Auto Ajans

Haberler

Avrupa’da yükseliş başlıyor mu?

Avrupa’da yükseliş başlıyor mu?
Paylaş
Nisan 12
13:00 2021

Avrupa’nın en büyük otomotiv pazarları Mart’ta baz etkisiyle yükselişe geçti. İtalya’da otomobil pazarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 497 büyüme kaydetti. Geçen yıl pandeminin en fazla etkilediği ülkelerin başında gelen İtalya’da satışlar yüzde 85 oranında düşüş göstermişti. Mart’ta yaklaşık 170 binlik satış gerçekleşirken, yine de bu rakam 2019 seviyesinin yüzde 13 altında kaldı. İlk 3 aylık rakamlara bakıldığında İtalya pazarı geçen yıla göre yüzde 29 büyüme kaydetti.

Diğer önemli pazarlardan biri olan Fransa’da ise Mart’ta satışlar yüzde 192 artışla 183 bin adede ulaştı. Kısmen karantina altında olan ülkede showroomlar açık kalmaya devam ediyor. Mart 2020’de yüzde 72 daralma yaşanmıştı. İspanya da büyüyen Avrupa pazarlarından biri oldu. Mart ayında önceki yıla göre yüzde 128 büyüme kaydeden İspanya pazarında 86 bine yakın araç satıldı. Bir önceki yıl sadece 37 bin otomobil satılmıştı. İngiltere’de ise Mart’ta satışlar yüzde 11.5 artışla 283 bin 964 adet oldu. İlk çeyrekte pazar yüzde 12 küçülerek 425 bin adet düzeyinde kaldı.

Avrupa’nın en büyük pazarı Almanya’da Mart ayındaki 292 binin üzerinde satışla yüzde 36’lık artış, pazarda hareketlenmenin sinyallerini verdi. Ancak ilk 3 ayda Almanya’da önceki yıla göre yüzde 6’lık bir düşüş bulunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!