Auto Ajans

Haberler

Avrupa’dan 2021’e kötü start

Avrupa’dan 2021’e kötü start
Paylaş
Şubat 04
12:29 2021

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020’yi yüzde 24 düşüşle kapatan Avrupa otomobil pazarı, 2021’e de kötü başladı. Ülkelerin salgın önlemlerini artırması, satışların dibe vurmasına neden oldu. Ocak’ta Avrupa’nın en büyük beş pazarında sert küçülmeler görüldü. İspanya’da son 32 yılın en kötü Ocak ayı yaşandı. Satışlar yüzde 52 azalarak 42 bin adede geriledi. İspanya’da düşüşlerin sebebi olarak Madrid civarında belli bir süre kapalı olan showroomlar ve hurda desteğinin bitmesi gösterildi. AB’den ayrılan İngiltere pazarında da ciddi bir düşüş yaşandı. Satışlar yüzde 40 gerilerken, kapalı olan showroomlarla nedeniyle son yılların en kötü Ocak dönemini geçirdi.

En az düşüş Fransa’da

Almanya’da da pazar yüzde 31 gerileyerek 169 bin 754 adede indi. KDV’nin indiriminin sona ermesi, satışlarda etkili oldu. 2021’in ilk ayını 134 bin araçla kapatan İtalya’da satışları yüzde 14 azaldı. Ülkede perakende satışları dengede kalırken, kiralama şirketlerinin talebi düştü. Fransa ise bu büyük pazarlar içinde en az etkilenen ülke oldu. Satışlar yüzde 5.8 azalışla 126 bin 381 adet olarak gerçekleşti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!