Auto Ajans

Haberler

Avrupa’nın en büyük pazarları çöktü

Avrupa’nın en büyük pazarları çöktü
Paylaş
Ocak 11
13:40 2021

2020 yılının tamamlanmasıyla birlikte Avrupa pazarlarından satış verileri gelmeye başladı. Avrupa’nın en büyük pazarları Almanya İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya, koronavirüs nedeniyle 2020’yi sert düşüşlerle kapattı. Almanya’da satışlar yüzde 19 azalırken, Fransa’da binek oto pazarı yüzde 25 daralarak 1.6 milyon adet olarak gerçekleşti. Yıl genelinde özellikle Mart, Nisan ve Mayıs ayının bir kısmında showroomların kapalı olması, satışları ciddi oranda etkiledi. İtalya’da satışlar 2019’a göre yüzde 28’e yakın gerileyerek 1.39 milyon adede indi. İtalya’da 2014’ten bu yana en düşük pazar görüldü. İspanya’da, Avrupa’daki en büyük kayıplardan biri yaşandı. Pazar yüzde 32’nin üzerinde küçüldü ve yıl 851 bin adetle kapandı. İspanya’da bu sonuçlarla birlikte son 7 yılın en dip seviyesine inildi. AB’den ayrılan İngiltere, son 28 yılın en büyük çöküşünü yaşadı. Yüzde 29 kayıp yaşayan İngiltere’de, önceki yıla göre 600 bin otomobil daha az satıldı. İngiltere’de 2020’de 1.63 milyon araç satışı gerçekleşti.

ABD biraz toparlandı ama yetmedi

Koronavirüsten ciddi şekilde etkilenen ABD pazarı, son dönemdeki toparlanmaya rağmen 2020’de yüzde 14.6’lık daralma yaşadı. Hemen hemen tüm markalar 2020’nin ikinci yarısında satışlarını artırmayı başarsa da kan kaybını durdurmaya yetmedi. Yine de analistler, Nisan ve Mayıs aylarında birçok showroom’un kapandığı dönemde yapılan tahminlere göre daha olumlu bir sonuç elde edildiğini belirtti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!