Auto Ajans

Haberler

Başka ülkelere anahtar teslim proje üretiriz

Başka ülkelere anahtar teslim proje üretiriz
Paylaş
Kasım 02
07:02 2020

Fiat Doblo, Fiorino ve Egea modellerine imza atan ve Avrupa’da en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 1.000 şirket arasında yer alan Tofaş, Fiat Chrysler Automobiles’den (FCA) yeni projeler bekliyor. Ar-Ge merkezinin çok önemli olduğunun altını çizen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Eğer Ar-Ge’niz yoksa, yalnızca imalat yapıyorsanız, sizin hakkınızda birilerinin karar vermesi çok basit bir şey. Dolayısıyla bu, bence elimizdeki en büyük değer. Şu anda bizim 200’ün üzerinde mühendis arkadaşımız dünyanın farklı yerlerindeki projelerde çalışıyor. Bunun içinde ABD, Hindistan, Avrupa var. Bu, yetkinlik açısından çok önemli” dedi. 

Eroldu, FCA’in 200 Tofaş mühendisini projelerde görevlendirerek sorumluluk vermesinin Ar-Ge’lerine duyulan güveni gösterdiğini kaydetti. Eroldu, “Biz tamamen bunun bir parçasıyız. Rüştümüzü ‘Egea’larla ispat ettik. Yani biz şu anda Tofaş için olmasa da başka ülkelerdeki işleri de anahtar teslim alabiliriz. O yetkinliğimiz var” değerlendirmesini yaparak, bir anlamda yeni görevlere talip olduklarının mesajını verdi.

Fabrika içinde Ar-Ge dünyada çok az

Egea’nın 5’inci yılında pazarın en çok satılan aracı olduğunu hatırlatan Cengiz Eroldu, şöyle devam etti: “Bu başarıların hepsinin bir sebebi var. Tofaş olarak son 10 yılda 3 milyar dolar yatırım yaptık. Yani elimizi taşın altına fazlasıyla koymuş bir şirketiz. Bu yatırımların karşılığını alıyoruz. Hem otomobil hem hafif ticari araç üreten tek şirketiz. Çok hızlı, önemli ve yetkin bir Ar-Ge’miz var ve Ar-Ge’nin bizim başarımızdaki payı çok büyük. Ar-Ge’nin fabrikamızın içerisinde olması bugün dünyadaki ana üreticilerde bile çok azdır. Ancak lüks markalarda görülebiliyor. Piyasadaki başarımızda, ürünlerimize yaptığımız hızlı modifikasyonlar ve pazara hızlı bir şekilde cevap vermemiz yatıyor.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!