Auto Ajans

Haberler

Başkanın tasarladığı Lexus

Başkanın tasarladığı Lexus
Paylaş
Ocak 21
10:53 2024

Lexus, 2024 Tokyo Auto Salon’da yeni LBX Morizo RR konseptini ilk kez gösterdi. Dünya lansmanı yapılan LBX Morizo RR, Lexus markasının yeni bir segmente girişini temsil eden LBX’in yüksek performansa odaklanan konsepti olarak dikkat çekiyor. Konsept araç, bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye pazarında da sunulacak olan LBX’in sofistike tasarımını ve sürüş kalitesini yansıtıyor. Lüks segmentteki kalıpları kıran LBX’in yüksek performanslı konsept aracı, “Morizo” olarak da bilinen şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve baş test pilotu olan Akio Toyoda’nın doğrudan katkılarıyla geliştirildi. LBX Morizo RR konsepti, 305 beygir güç üreten turbo beslemeli üç silindirli bir motordan güç alıyor.

Elektronik kontrollü bir sistem ve Direct Shift sekiz ileri otomatik şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe birden güç veriyor. Gövde, süspansiyon ve lastikler de dahil olmak üzere otomobilin tüm temel unsurları performans için geliştirildi. Geliştirme ekibi aracın aerodinamilerini optimize etmek adına yüksek hızlı hava yarışları dünyasındaki teknolojileri uyguladı. Morizo’nun imzası niteliğindeki sarı renk, ön panjurun üst kısmında, fren kaliperlerinde ve köpek balığı yüzgeci anten gibi detaylarda yer alıyor. Diğer tasarım farklılıkları arasında Morizo RR logosunun yanı sıra spor koltuklar, alaşım pedallar, çamurluklar ve marşpiyeller bulunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!