Auto Ajans

Haberler

Niyet mektubumuz geçerli

Niyet mektubumuz geçerli
Paylaş
Ocak 09
14:01 2023

Koç Holding, Ford Motor ve Güney Koreli batarya üreticisi SK On arasında Türkiye’de kurulması planlanan fabrikada belirsizlik olduğu öğrenildi. Korea Economic Daily gazetesi, Avrupa’da elektrikli araçlara talebin zayıflayan talep ve yükselen faizler nedeniyle fabrika projesinin iptal edildiğini öne sürdü. Gazetenin açıklamadığı kaynaklara göre Mart 2022’de imzalanan anlaşma geri çekildi. 2025’te faaliyetine başlaması planlanan fabrikanın 30-45 GWh yıllık üretim yapması hedefleniyordu ve Ford’un 2026’ya kadar yıllık 2 milyon elektrikli araç üretmesini destekleyecekti.

Koç’tan açıklama geldi

Koç Holding, Ford ile birlikte Güney Koreli şirket SKO ile imzaladıkları bağlayıcı olmayan niyet mektubunun yürürlükte olduğunu belirtirken, batarya yatırımında alternatiflerin değerlendirildiğini belirtti. Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Koç, Ford ve SKO arasında imzalanan münhasır olmayan niyet mektubunun yürürlükte olduğu, Ford’un Türkiye’de Koç ile birlikte batarya yatırımı yapılmasına yönelik yaklaşımında herhangi bir değişiklik bulunmadığı belirtildi. Holding, bu kapsamda batarya yatırımının gerçekleştirilmesine yönelik tüm alternatiflerin değerlendirildiğini söyledi. 2022 Mart ayında holding otomotiv sektöründe gelişen fırsatların incelenmesine yönelik süregelen çalışmaları kapsamında, Ford ve SKO ortaklığı ile Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya üretimi yatırımına Koç Topluluğu’nun katılması konusunda işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (MoU) imzalandığı kamuya açıklamıştı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!