Auto Ajans

Haberler

Hangi ülkede hangi renk popüler?

Hangi ülkede hangi renk popüler?
Paylaş
Ağustos 22
14:57 2019

Otomotiv sektörü sürekli bir devrim yaşıyor ancak araç satın alma sürecinde hâlâ değişmeyen özel bir an var; o da satın alınacak otomobilin renginin seçimi. Seat ile Axalta Coating Systems, dünyanın dört bir yanında binlerce müşteri ile yaptığı seçimin arkasında yatan etkenleri araştırdı Analize göre, dünyadaki en popüler renk beyaz. Araç sahiplerinin yüzde 39’u üst üste 7 yıldır beyaz rengi tercih ediyor. Ancak beyaz rengin hakimiyeti bölgeden bölgeye göre değişiyor. Çin’de satılan her 10 aracın 6’sı beyazken Avrupa ve ABD’de bu oran yüzde 25’e iniyor. Türkiye’nin rakamlarına göre de son 5 yılda satılan Seat otomobillerde yüzde 58 oranla en çok tercih edilen renk beyaz oldu. Beyaz rengi yüzde 19 oranla kırmızı ve yüzde 11 oranla gri takip ediyor.

Hindistan’da siyah yok

Siyah yüzde 16’lık pay ile dünya çapında en popüler ikinci renk. Ancak renk seçiminde batıl inançların da etkisi var. Japonya’daki tüm otomobillerin yüzde 22’si siyahken, Hindistan’da siyah renkli bir araca neredeyse hiç rastlanılmıyor, bunun nedeni insanlar ısının siyah renk tarafından daha çok emildiğini düşünüyor olması. Türkmenistan’da da kötü şansla getirdiğine inanıldığı için siyah renk neredeyse resmen yasaklanmış. Axalta’nın verilerine göre, gri renk dünya çapında müşterilerin yüzde 11’i tarafından tercih ediliyor. Gümüş, özellikle yüzde 30’luk bir paya sahip olduğu Hindistan’da son derece popülerken, Çinli müşterilerinin yalnızca yüzde 6’sının bu renkte bir otomobili bulunuyor.

Akdeniz ülkeleri parlak seviyor

Listenin alt sıralarında her bir bölgeye özgü özellikler daha da belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, Avrupa ve ABD, mavi renk yüzde 10’luk bir pay ile önemli bir konuma sahipken, bu renge Çin’de neredeyse hiçbir yerde rastlamak mümkün değil. Akdeniz ülkeleri daha parlak renkleri tercih ediyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!