Auto Ajans

Haberler

Bayideki ikramı beğenmeyen otomobil almaktan vazgeçiyor

Bayideki ikramı beğenmeyen otomobil almaktan vazgeçiyor
Paylaş
Ocak 20
05:45 2020

‘Rakiplerinizden bir farkınız yoksa müşteriler neden sizden alışveriş yapmak istesinler? O halde şirketinizi diğerlerinden nasıl ayıracaksınız?’ Pazarlama danışmanı Robert Craven’in geleneksel pazarlama metotlarını yıkan meşhur ‘Müşteri Kraldır’ kitabını hatırlarsınız. Üretim ile pazarlamanın ayrılmaz bir parçası haline gelen müşteri hizmetleri, son yılların en çok önem verilen konularından biri. Nasıl fark yaratabilirim, müşteriyi nasıl memnun edebilirim? Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç’ın anlattığı ilginç hikaye hem müşteri memnuniyetini hem de bir kez daha Türk halkı için misafirperverliğin önemini ortaya koydu.

Şirket müşteri memnuniyetini artırmak için ‘reddedilme araştırması’ yapıyormuş. Showroom’a gelen müşteriler neden araç satın almaktan vazgeçiyor diye. Araştırmadan oldukça şaşırtıcı sonuçlar çıkmış. Otomobil Otomobil satın almaktan vazgeçenler, showroomlar’daki ikramı yetersiz bulmuş. Yapılan araştırmaya göre, araç satın almayan tüketiciler en düşük skoru ‘ikrama’ vermiş. Bu da yöneticilerin dikkatini çekmiş doğal olarak. Sonuçta bayilere milyonlarca lira harcayıp ufak ama önemli bir detay nedeniyle otomobil satamamaktan, gelen müşterileri memnun edememekten bahsediyoruz. İbrahim Anaç, otomobil müşterinin çok talepkâr olduğunun altını çiziyor: “Müşteri profili artık farklı. Macchiato, cortado ikram ederseniz mutlu oluyor, çay kahve sıradan geliyor. Beklentiler yüksek.” Cep telefonu şirketi Nokia’nın yaşadığı durumu kasteden Anaç, cep telefonu şirketlerinin standartlarının ne kadar yukarıda olduğunu hatırlatıyor.

Bayiye giren 100 kişiden 25’i aldı

Showroom’u ziyaret eden müşterilerin satın alma davranışlarının da değiştiğini öğreniyoruz. Otomobil satın almadan önce eskiden ortalama 5-6 kez bayi ziyareti yapılırken, bu sayı 2.4’e inmiş. Bayiye giren 100 müşterinin 25’inin araç satın aldığını ekleyelim. Bu da potansiyel müşterinin showroom’a gitmeden önce almak istediği otomobille ilgili her türlü detayı bir satış danışmanı kadar iyi bildiğini gösteriyor. Tüketiciler bayiye sadece test sürüşü yapmak ve finansman şartlarını konuşmak için gidiyor. Görüldüğü gibi müşteri memnuniyetinde çıta çok yükselmiş. Ne kadar iyi ürününüz olursa olsun bir bardak çay-kahve yüzünden müşteri kaçırılabiliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!