Auto Ajans

Haberler

Bayiler devletin KDV’si ile ayakta duruyor

Bayiler devletin KDV’si ile ayakta duruyor
Paylaş
Haziran 22
05:59 2020

Hayatın kontrollü normalleşmeye başlaması ile birlikte otomotiv pazarı hareketlendi. Showroom trafiğinde yüzde 100’lük bir artış yaşanırken, binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarının yaşanan tedarik sorununa rağmen Haziran’da geçen yılına aynı dönemine oranla yüzde 30-40 oranında büyüyerek 55-60 bin adet seviyesinde çıkması bekleniyor. Hyundai ve Opel yetkili satıcılarıyla faaliyet gösteren ve piyasanın nabzını iyi tutan Erdemirler Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir, Haziran’da otomotiv pazarının beklentilerin üzerinde hareketli geçtiğini belirterek, müşterilerin talebine cevap vermeye çalıştıklarını söyledi. Özellikle tatil mevsiminin başlaması, toplu ulaşımdan uzak durulması nedeniyle bireysel otomobile ilginin arttığının altını çizen Yüksel Erdemir, faiz kampanyalarının talebi tetiklediğini, tüketicilerin otomobili yeniden yatırım aracı olarak görmeye başladığını kaydetti. Erdemir, bazı modellerde Ağustos ayına sıra verildiğini ifade ederek, “Eylül’den itibaren tedarik sorunun azalacağını düşünüyorum. Ancak 2 yıldır ertelenen bir talep var. Haziran’daki tempo devam ederse, talebe cevap vermekte zorlanılacak” dedi. Erdemir, her şeyin yolunda gitmesi ve araç tedariği sorununun çözülmesi halinde toplam pazarın 600 bin adedin üzerine çıkabileceği öngörüsünde bulundu.

İkinci elde fiyatlar suni

Araç bulamayan tüketicilerin ikinci ele yöneldiğini hatırlatan Yüksel Erdemir, piyasada özellikle online ilanlar üzerinden suni bir fiyat yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekti. Kurumsal ikinci el sistemini kuran bayilerin bu dönemde öne çıktığını söyleyen Erdemir, “Erdemirler Otomotiv olarak düşük kilometreli ve kusursuza yakın ikinci el araçlarla bu alanda da en iyi olmaya çalışıyoruz. Kurumsal ikinci el operasyonu bayileri ayakta tutmak için büyük önem taşıyor” değerlendirmesini yaptı.

Piyasadaki harekete karşın bayilerin zorlandığını hatırlatan Erdemirler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir, şunları söyledi: “Birçok yetkili satıcı sıkıntıda. Hükümet KDV ödemelerini 27 Kasım’a erteledi. Ancak bir tehlikeye dikkat çekmek istiyorum. Yetkili satıcılar aracı aldı-sattı derken, yüzde 18’lik KDV’yi şirketi döndürmek için kullanıyor. Bayiler şu an devletin KDV’si ile ayakta duruyor. Bir de buna ek ertelenen sigorta primleri var. Ödeme zamanı gelince ne olacak…” Yetkili satıcılık işinde mülk sahibi olmayanların zorlandığını belirten Erdemir, inşaat başta olmak üzere farklı alanlara girenlerin de başarısız olduğunu ve batma noktasına geldiğini kaydetti.

Müşteri Memnuniyeti’nde 1. olduk

Opel yetkili satıcıları içinde Müşteri Memnuniyeti’nde yüzde 98.6 puan ile Türkiye birincisi olduklarını söyleyen Yüksel Erdemir, “Müşteri kral. Bunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Rekabetin bu kadar arttığı bir ortamda müşteri memnuniyeti daha fazla öne çıkıyor. Bayilerin sattığı ürün sonuçta aynı. İşte burada hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti fark yaratıyor. Bizzat işimin başında duran birisi olarak hemen hemen her hafta sonu Erzurum’daki Opel bayime giderim. Müşteri otomobil satın alırken beni de görmek istiyor. İşte bu verdiğimiz güvenin bir göstergesi” şeklinde konuştu. Erdemir, Erdemirler Otomotiv’in Opel satışlarının yüzde 4’ünü gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Serviste iyi olan bayi öne çıkar

Yüksel Erdemir, Erdemirler Otomotiv’in Hyundai ve Opel bayileri arasında öne çıkmasında servisin de öneminin büyük olduğunu belirtti. Erdemirler Otomotiv’in Satış Sonrası Hizmetleri Müdürü Caner Eren de günlük 80 araçlık kapasitelerinin olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin en iyi ve en kapsamlı hizmet veren bayilerinden biri olduklarını kaydetti. Salgın döneminde müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam ettiklerini aktaran Eren, kontrollü normalleşme ile servise girişlerin arttığını, kapasitelerinin yüzde 80’ine ulaştıklarını ifade etti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Lamborghini'den Formula 1'e! Lamborghini CEO’su Stefano Domenicali, F1'in yeni CEO'su oluyor. Domenicali, 6 yıl boyunca Ferrari F1 Takımı'nı yönetmişti. Son transferle birlikte motorsporlarında üç önemli koltukta eski Ferrari yöneticileri oturmuş olacak. http://www.autoajans.com/lamborghini-ceosu-f1in-basinda

Volvo, Türkiye'den yönetici transfer etmeye devam ediyor. Ebru Ekşi, Sabri Sözen'den sonra Volvo Car Turkey'de EMEA Importers Ticari Operasyonlar Direktörlüğü görevini yürüten Alican Emiroğlu, Volvo Car Çek Cumhuriyeti Genel Müdürü oldu. http://www.autoajans.com/turkiyeden-volvoya-yeni-transfer

Ford Otosan, üst üste 5. kez Türkiye'nin, 9. kez otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu oldu. En fazla ihracat yapan ilk 10 şirkete, otomotiv damgasını vurdu. 6 otomotiv şirketi ilk 10’a girdi. Koç Holding adına ödülleri Başkan Vekili Ali Koç aldı. http://www.autoajans.com/ihracatta-ilk-10a-otomotiv-damgasi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!