Auto Ajans

Haberler

Markalarda stok korkusu!

Markalarda stok korkusu!
Paylaş
Aralık 14
08:00 2020

Otomotiv pazarı rekor kıran Eylül ve Ekim aylarından sonra vites düşürdü. Faizlerin yükselmesi, gerileyen döviz kuru sonrası tüketicilerin ‘Otomobiller ucuzlayabilir biraz bekleyelim’ düşüncesi ve salgın önlemleri temponun düşmesinde etkili oldu. Aynı şekilde ikinci elde de satışlar yavaşlarken, fiyatlar ilk kez geriledi. Markalar da son düzlükte geleneksel yıl sonu kampanyalarına hız verdi. Sıfır faizden, ‘Şimdi al ilkbaharda ödemeye başla’ya kadar tüketicilere önemli fırsatlar sunuluyor. Ancak ilk 10 gün temposu oldukça yavaş geçmiş. Hafta sonu sokağı çıkma yasağı ve tüketicilerin ek indirim beklentisi etkili olmuş. Aralık ayının ikinci yarısında temponun artması bekleniyor. 2021 yılıyla ilgili yapılan aşağı yönlü revizyonlar, Aralık için de geçerli. Bir ara 140-150 bin adetler konuşulurken şimdi yaklaşık 110-120 bin arası telaffuz ediliyor. 120 bin adedin üzerine çıkılmasının zor olduğuna dikkat çekiliyor. Araç bulunurluğu ve filo satışları, belirleyici olacak.

4 günlük kapanma da etkileyecek

Yılbaşında 4 günlük kapanma ile geriye sayılı iş günü kalıyor. Her ne kadar plaka, bandrol işlemleri Ocak’ta kaydırılsa da bu durum piyasada etkisini gösterecektir. 800 bin adetlik yıl sonu hedefi tutar mı bekleyip göreceğiz. Ama zor… 10 yıllık Aralık ayı ortalamasının 127 bin adet olduğunu ve en yüksek satışın 156 bin adetle 2015’te görüldüğünü ekleyeyim. Bu arada yılın son çeyreği için ana merkezlere yüklü miktarda sipariş veren markalar, stokla yakalanacak gibi duruyor. Agresif kampanyalara bakınca kimlerin elinde stok olduğu anlaşılıyor zaten… 2021 yılının ilk aylarında da stokları eritmek için iddialı kampanyalar görebiliriz.

Artık tahmin bile yapılmıyor

2021 yılı için bazı şirketler öngörülerini 700 bin adede indirmişti. Şimdi ise tahmin yapmaktan kaçınıyorlar. Hiç kuşkusuz önümüzdeki yılla ilgili birçok belirsizlik, öngörüde bulunmayı zorlaştırıyor. Salgının boyutları, aşılama süreci, yeterli miktarda aşının ne zaman tedarik edileceği, ABD Başkanı Joe Biden ile Türkiye’nin yeni dönemdeki ilişkileri, ekonomik gelişmeler, büyüme hızı, pandemide işsiz kalanlar ve zora giren sektörler, döviz kuru… Kafalarda onlarca soru işareti. Bu yüzden yöneticilerin ‘İyimserden ziyade umutluyuz’ yorumu 2021 için çok uygun…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Ford, Transit’in 5 ton azami yüklü ağırlığa sahip kamyonet ve van versiyonlarını satışa sundu.

📌Yeni 5 tonluk Transit'ler ileri güvenlik ve sürücü teknolojileri ile donatıldı.

http://www.autoajans.com/golcuklu-transitin-en-guclusu/

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!