Auto Ajans

Haberler

Belirsizliği en iyi yöneten öne çıkacak

Belirsizliği en iyi yöneten öne çıkacak
Paylaş
Ocak 08
11:00 2021

Son 20 yıldır binek otomobil pazarında Türkiye’nin lideri Renault, 2020’deki satış performansıyla bu başarısını 21’inci yılında sürdürdü. Renault geçen yıl 98 bin 900 adet satış ile binek otomobil pazarından yüzde 16.2 pazar payı aldı. Marka, toplam pazarda 101 bin 534 satışla yüzde 13.1 paya ulaştı. 2020 yılında Türkiye’nin en çok satılan ilk 3 otomobilinden 2’si Renault modelleri oldu. OYAK Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilen yerli modellerden Clio HB 2’nci, Megane Sedan 3’üncü sırada yer aldı. Clio HB, 46 bin 192 satış ile B HB segmentinde liderliğini devam ettirdi. Satılan her iki araçtan biri yüzde 49.22 segment payı ile Clio HB oldu. Megane Sedan da 39 bin 917 satış adedi ile C Sedan sınıfında 2’nci sırada yer aldı.

Dacia Duster zirvede

Dacia markası 30 bin 800 satış adedi ve yüzde 4 pazar payı ile 2020’yi toplam pazarda 8’inci sırada tamamladı. Yıl sonu itibarıyla Türkiye’nin en çok satan SUV’u olan Duster, 17 bin 402 adetlik satışa ulaştı. C-SUV segmentinde yüzde 14.98 pazar payı elde eden model, Türkiye otomotiv pazarının en büyük ikinci segmentinde zirvede yer aldı. Renault ve Dacia markaları ile Renault Grubu, böylece 2020’de toplam pazarda 132 bin 334 satış adedine ulaşarak, binek ve hafif ticari araç pazarında 17.1 pazar payı elde etti.

2020’yi otomotiv sektörü olarak kötümser senaryolardan uzak bir sonuçla kapatmanın gururu içinde olduklarını belirten Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş,Geçmiş yıllarda yaşadığımız alışılagelen salınımların aksine bu yıl arz kaynaklı sıkıntılar, sektördeki gidişata yön verdi. Araç bulunabilirliği, uygun finansman koşulları ve güncellenen ÖTV matrahları rekabetin şekillenmesinde de ana etmenler oldu. Görünen o ki bir süre daha pandemi koşulları altında yaşamaya devam edeceğiz, 2021’de de belirsizliği en iyi yöneten ve dönüşen tüketici davranışlarına en hızlı adapte olabilen markalar rekabette avantaj sağlayacak. Renault MAİS olarak 2021 de kuşkusuz birincil önceliğimiz çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı. Dönüşen müşteri ihtiyaçlarına en hızlı ve güvenilir şekilde cevap vermek; bu paralelde müşteri, bayi ve çalışan memnuniyetini bir üst noktaya taşımak ve binek otomobil liderliğimizi korumak ana hedeflerimiz olacak” değerlendirmesini yaptı.

Yeni modellerle hedefler iddialı

Çağdaş, 2021 yılı yenilikleri ve hedefleriyle ilgili şunları kaydetti: Segmentinin açık ara en çok tercih edileni yerli üretim Clio HB ve makyajlı kasasıyla satışa sunacağımız yerli üretim Megane Sedan’a ek olarak yeni Captur, makyajlı ve makyajlı Koleos gibi modellerimizle 2021’de de iddialıyız. Müşterilerimizle buluşturmak için sabırsızlandığımız yeni B sedanımızın pazara ayrı bir dinamizm getireceğine inanıyoruz. Binek otomobillerdeki iddiamızı Renault Express ve Renault Trafic gibi tamamen yenilenen modellerimizle ticari araç pazarına da taşımayı hedefliyoruz. Öte yandan müşterilerimize ulaşılabilir modeller sunmak, bu dönemde daha da büyük bir önceliğimiz haline geldi. Bu anlamda Dacia’da bizleri çok heyecanlandıran yenilikler göreceğiz. Yeni Sandero, yeni Sandero Stepway ve makyajlı Duster gibi çok önemli ürünlerimizi piyasaya süreceğiz. Otomobil severlerin özellikle Sandero’daki değişimi büyük bir ilgi ile karşılamasını ve erişilebilir fiyatları ile Dacia’nın tüm yeni modelleri ile 2021’de epey ses getirmesini bekliyoruz.” 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!