Auto Ajans

Haberler

Belirsizlikler ürkütüyor

Belirsizlikler ürkütüyor
Paylaş
Mart 22
07:00 2021

Geçen hafta yoğun ve yorucu bir hafta yaşadık. Siyaset o kadar baskındı ki, Ford Otosan’ın Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımını açıklaması gibi ‘Türkiye’de güzel şeyler de oluyor’ haberleri, maalesef gölgede kaldı. Gece yarısı Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin tartışmalarıyla yeni haftaya başlıyoruz. Naci Ağbal’ın görevden alınmasının piyasaya etkilerini göreceğiz. Ekonomik reformların açıklandığı bir dönemde bu karar, iş dünyasını tedirgin etti. Herkesin korkusu döviz kurunun yeniden zıplaması, sıkı duruşun bozulması. Merkez Bankası’nın bir sonraki PPK toplantısı 15 Nisan’da. Şimdiden nasıl bir faiz indirimi geleceği konuşuluyor. Pazar akşamı yurt dışı piyasada dolar/TL 8.40’ı gördü bile…

Gelişmeler tüketici güvenini etkiler

Temeli kadına ve aile içi şiddeti önlenmesine dayanan İstanbul Sözleşmesi’nin iptali ise sözün bittiği yer. Umuyorum ki kadın çalışanlarıyla övünen, 8 Mart’ta reklam yarışına giren şirketler, bunun takipçisi olurlar… Flaş gelişmeler bir tarafa sessiz sedasız 20 bini geçen vaka sayısı, kıpkırmızıya dönen Türkiye haritası cabası… İşte tüm bunlar önümüzdeki günlerde ekonomik hayatı, tüketici güvenini etkileyecektir. Peki otomotiv pazarına bir yansıması olur mu? Ocak ve Şubat aylarında görülen yüksek tempo, kampanyaların desteğiyle Mart’ta devam ediyor. İkinci elde de ufak da olsa bir hareketlenme var. Geleceğe ilişkin belirsizlikler kafalarda soru işareti yaratacaktır.

Yükselen döviz kuru bir tarafa bir başka büyük tehlike Türkiye’ye de sıçrayan çip krizi. Oyak Renault’dan sonra Tofaş üretime 2 hafta ara vereceğini duyurdu. Önümüzdeki günlerde diğer fabrikalarda aynı sorunun görülmesi sürpriz olmayacak. Çip tedariği nedeniyle Avrupa’daki fabrikalarda da sıkıntı yaşanıyor. VW, Peugeot, Toyota üretimde zorlanıyor. Pandemide düşen talebe rağmen işin büyüyeceği hissediliyor. IHS Markit de çip krizinin faturasını revize etti. 3 Şubat’ta üretimde ilk çeyrekte 672 bin adetlik kayıp yaşanacağını öngören IHS Markit, bu rakamı 1 milyon adede yükseltti.

Şirketlerde tedarik endişesi başladı

Şirketler tedirgin, önlerini göremediklerini belirtiyorlar. Geçen hafta yenilenen VW Golf’ün lansmanında sohbet ettiğim VW Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, satış hedeflerinin çipe yani tedariğe bağlı olduğuna, belirsizliklere dikkat çekti. Benzer durum diğer markalar için de geçerli. Geçen hafta altını çizdiğim gibi 2020’deki aynı filmi izleyebiliriz… Salgında üçüncü dalga ve özellikle mutasyonlu virüsün yayılması da ürkütüyor. Önümüzdeki günlerde yeniden kapanmalar gelebilir. Tüm dünyanın yaşadığı aşı sıkıntısı zaten ortada. ‘Bahar geliyor’ diye umutlarımız artarken, yeniden zor günler geçireceğiz gibi görünüyor. Biraz karamsar bir tablo çizdim ama gerçeklerden kaçış yok!

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!