Auto Ajans

Haberler

BMW’den hidrojenli iX5

BMW’den hidrojenli iX5
Paylaş
Ağustos 20
11:15 2021

BMW, Eylül ayında Münih Otomobil Fuarı’nda resmi olarak sergileyeceği aracı için beklemedi. X5’in hidrojen yakıt hücreli versiyonu olan iX5 Hydrogen’in detaylarını açıkladı. BMW’nin i departmanı tarafından bazı küçük tasarım değişiklileriyle ortaya çıkarılan araç, az adetle olsa da 2022’de üretime girecek. iX5 Hydrogen, 2019’da prototip olarak gösterilen iNext Hydrogen üzerine yapıldı. iX5 Hydrogen; her aksta bir adet olmak üzere iki elektrikli motora sahip ve toplamda 374 beygir güç üretiyor. Sadece su buharı salımıyla sıfır emisyonlu olan araç, markanın beşinci nesil eDrive motorlarını kullanıyor. Standart bir elektrikliden farklı olarak elektrik enerjisini direkt olarak bataryadan almıyor. Depolanan hidrojenin havadaki oksijen ile kimyasal reaksiyonu sonucu elektrik üretilmesini sağlıyor.

Yakıt hücresi, Toyota iş birliğiyle üretildi ve iki adet 700 barlık depolama tankına yer verildi. Toplamda bu tanklar 6 kg hidrojen depolayabiliyor. iX5 Hydrogen, soğuk hava şartları gibi etkenlerden etkilenmiyor ve uzun menzile ulaşabiliyor. Dolum süresi de dört dakika civarında. BMW, pazar şartlarına ve altyapı desteğine göre hidrojenli iX5’i seri üretime almanın yollarını aradığını açıkladı. Hatta Alman üretici altyapı şartlarının iyileşmesi halinde ürün gamında i3, iX3, iX ve i4 gibi araçların da hidrojen yakıt hücreli versiyonlarını da üreteceğini kaydetti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Almanya'da plug-in hibrit araçların teşvik alabilmesi için elektrikli menzillerinin % 50 artırılması isteniyor.

📌Yeni düzenlemeye tepki gösteren sektör, teşvik olmadan fosil yakıtlı araçların daha cazip geleceğini savunuyor.

http://www.autoajans.com/plug-in-hibrit-otoda-tesvik-krizi

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!