Auto Ajans

Haberler

Borsa şirketlerinin kârı % 73 arttı

Borsa şirketlerinin kârı % 73 arttı
Paylaş
Haziran 30
08:35 2020

Borsa İstanbul’da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin finansal tablolarını açıklayan 8 şirketin toplam net karı, bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 72.8 artarak 1 milyar 171 milyon liraya yükseldi. Bu dönemde otomotiv şirketlerinin öz kaynakları yüzde 18.7, satışları yüzde 12.8, aktifleri yüzde 8.1 arttı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, borsada işlem gören otomotiv şirketlerinden 5’i bu yılın ilk çeyreğini kârla, 3’ü zararla kapattı. Söz konusu dönemde Türk Traktör’ün kârını yüzde 1.000’den fazla artırarak 7.6 milyon liradan 84 milyon liraya çıkarması dikkati çekti.

Ford Otosan, 629.4 milyon lirayla en yüksek kâr açıklayan otomotiv şirketi oldu. Şirketini kCrı yüzde 31.7 artış gösterdi. Bu dönemde en yüksek ikinci kârı 346.2 milyon lira ile Tofaş elde etti. Tofaş, yılın ilk çeyreğinde 2019’un aynı dönemine göre yüzde 6.6’lık kâr artışı sağladı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 69.5 milyon lira zarar açıklayan Doğuş Otomotiv, bu yılın aynı döneminde 124.1 milyon kâra ulaştı. Benzer şekilde, 2019’un ilk 3 ayını yaklaşık 11 milyon lira zararla tamamlayan Otokar da bu yılın aynı döneminde 22.3 milyon lira kâr açıkladı.

Karsan Otomotiv’in 2019’un ilk çeyreğinde 31.8 milyon lira olan zararı, bu yılın aynı döneminde 8.4 milyon liraya geriledi. Anadolu Isuzu’nun zararı 14.4 milyon liradan 17.7 milyon liraya, Tümosan Motor ve Traktör’ün zararı yaklaşık yüzde 48 artışla 6 milyon liradan 8.8 milyon liraya çıktı. 

Toplam satışlar yüzde 12.8 arttı

Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinden 6’sı 2020’nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını artırırken, toplam satışlar yaklaşık yüzde 12.8 artışla 17 milyar liradan 19.2 milyar liraya yükseldi. Satışlarını yaklaşık yüzde 76 artıran Doğuş Otomotiv, bu alanda en iyi performansı sergileyen şirket oldu. Doğuş Otomotiv’i, yaklaşık yüzde 46 artışla Türk Traktör takip etti. Karsan Otomotiv, yüzde 26’lık düşüşle satışları en fazla azalan şirket oldu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

WRC Türkiye Rallisi şimdi Süper Spor’da 🏁🚘
@trtspor2 ‘de Yayındayız 🔥🔥🔥#RallyTurkey #trtsüperspor

Lamborghini'den Formula 1'e! Lamborghini CEO’su Stefano Domenicali, F1'in yeni CEO'su oluyor. Domenicali, 6 yıl boyunca Ferrari F1 Takımı'nı yönetmişti. Son transferle birlikte motorsporlarında üç önemli koltukta eski Ferrari yöneticileri oturmuş olacak. http://www.autoajans.com/lamborghini-ceosu-f1in-basinda

Volvo, Türkiye'den yönetici transfer etmeye devam ediyor. Ebru Ekşi, Sabri Sözen'den sonra Volvo Car Turkey'de EMEA Importers Ticari Operasyonlar Direktörlüğü görevini yürüten Alican Emiroğlu, Volvo Car Çek Cumhuriyeti Genel Müdürü oldu. http://www.autoajans.com/turkiyeden-volvoya-yeni-transfer

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!