Auto Ajans

Haberler

2021 takvimi için Türkiye şanslı

2021 takvimi için Türkiye şanslı
Paylaş
Kasım 12
13:58 2020

Formula 1 takvimine 9 yıl aradan sonra dahil edilen Türkiye yarışı için Borsa İstanbul’da gong töreni düzenlendi. Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre tören, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak ve Formula 1 Sportif Direktörü Steve Nielsen’in gongu çalmasıyla başladı.

Törende konuşan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, Formula 1’i Türkiye’ye geri getirme görevinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendilerine verilmesinin ardından gerçekleştirdikleri faaliyetlere değindi. Ak, “Intercity İstanbul Park olarak bu dev organizasyonu ülkemize tekrar kavuşturmak için maddi manevi çok çaba harcadık. Bu kadar önemli bir organizasyonu ülkemize kazandırdığımız için çok mutluyuz. Avrupa ve Asya kıtalarının birleştiği yerde asırlardır tarihin en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapan ülkemizin böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapma yeteneği fazlasıyla var” diye konuştu. Intercity İstanbul Park’ın dünyanın en heyecan verici yarış pistlerinden olduğunu ifade eden Ak, şunları kaydetti: “Dünyanın gözü 13-14-15 Kasım’da Türkiye’de olacak. F1 organizasyonlarını 5 kıtadan milyarlarca insan ekran başlarında veya değişik medya mecralarında takip etmektedir. Takımların piyasa değerleri, dönen parasal büyüklükler milyar dolarları aşan büyük bir ekosistem oluşturmaktadır. Biz de bu ekosistemin bir parçası olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu dev yarışın Intercity İstanbul Park’ta düzenlenmesi hem İstanbul hem de ülkemiz için büyük bir tanıtım fırsatı demektir. Ülkemiz, yabancı yatırımlar ve yatırımcılar için cazibe merkezidir. ”

Törene davetliler Borsa İstanbul önüne getirilen F1 aracı ile fotoğraf çektirdi. Fotoğraf: Erhan Elaldı (AA)

2021 taslak takviminde tek boşluk

Formula 1 Sportif Direktörü Steve Nielsen de 9 yıl sonra tekrar İstanbul’da yarışa katılmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. İstanbul’un harika bir şehir olduğunu ifade eden Nielsen, Formula 1’in zor bir dönemden geçtiği kaydetti. Anadolu Ajansı’ndan Berad Büyük’e konuşan Nielsen, “Şu anda 1-2 ay sonrasını planlamak bile çok zor. Kasım’da olmamıza rağmen 2021 yılı, karar almak için çok uzak bir tarih. Söyleyebileceğim tek şey, İstanbul’un Formula 1 için harika bir şehir, pistin süper ve burada Türkiye hükümetinden ve partnerlerden gördüğümüz desteğin çok büyük olduğu. Formula 1 için çok iyi bir durum” diye konuştu. 2021 takviminin henüz sonuçlandırılmadığını aktaran Nielsen, “Çünkü uzak bir tarih. Görüşmeler devam ediyor ve olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Formula 1 yönetimi 2021 taslak takvimini açıklarken, Vietnam GP’si çıkarıldı. Çin ile İspanya yarışları arasında bir boşluk oluştu. 25 Nisan’da boş bırakılan tarih ile ilgili olarak Türkiye, Portekiz, Almanya ile ABD’nin adı geçiyor. 2021 sezonu 26 Mart’ta Melbourne GP’si ile start alacak. Türkiye’nin takvimde yer alıp almayacağı herkesin merak konusu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗VW’nin Manisa’da kuracağı fabrikada üretilmesi planlanan ancak yatırımından vazgeçilen Passat sedan, tarih oluyor.
🚗VW'in Avrupa ve ABD'de Passat sedanın satışını durduracağı iddia edildi.
🚗Passat, Türkiye'de 2005'ten bu yana sınıfının lideri.
http://www.autoajans.com/turkiyede-uretilecekti-simdi-tarih-oluyor

🚗OSS Başkanı Ziya Özalp, kısıtlamaların satış sonrası pazarının gidişatında önemli rol oynayacağını söyledi.
🚗Gümrükler ve TSE süreçlerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle ürün bulunabilirliğinin zorlaştığı uyarısında bulundu.
http://www.autoajans.com/yedek-parca-bulmak-zorlasiyor

🚗Tofaş, yerli tedarikçilerle FCA arasında köprü kurarak, pandemi sonrası ihracat fırsatları yarattı.
🚗FCA ilk etapta Türkiye'den 15 tedarikçi şirket ile anlaşma yaptı.
http://www.autoajans.com/pandemi-sonrasi-yeni-dunyaya-hazirliyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!