Auto Ajans

Haberler

Boşanmanın faturası ağır

Boşanmanın faturası ağır
Paylaş
Haziran 28
07:30 2019

Otomotiv üreticileri AB Emisyon yönetmeliklerine uyum sağlamak adına büyük bir çaba sarf etse de bazı şirketler için ciddi cezalar kapıda görünüyor. AlixPartners’in yaptığı son araştırmaya göre, Avrupa Birliği’nin 2021 yılı için koyduğu emisyon hedefleri, Volkswagen Grubu ve Fiat Chrysler Automobiles’e (FCA) büyük cezaların kapıda olduğu anlamına geliyor. Volkswagen Grubu’nun 1.83 milyar euro ve FCA’in de 746 milyon euroluk cezaya çarptırılacağı öngörülüyor. Avrupa’da otomotiv sektörü 2021 yılından itibaren yepyeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. Çevreyi korumayı ve gelecek nesillere daha yeşil bir çevre bırakmayı amaçlayan Avrupa Birliği (AB) araçların ortalama karbon emisyon oranının 95 gr/km’ye indirilmesini zorunlu kıldı. Buna uymayan markalara milyarlarca euro para cezası yağacak. Emisyonu düşük göstermek için hile yapanlara verilecek cezalar da cabası… 

En büyük ceza VW’ye

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nin (ACEA) verilerine göre VW Grubu, yüzde 24.3 pazar payıyla Avrupa’da lider durumda. Grup yüksek satışları yüzden de en büyük cezayla karşı karşıya. Şirket, AB emisyon kurallarını karşılamak için yüksek adetli elektrikli otomobil satışına gelecek yıldan itibaren başlamayı planlıyor. Marka portföyündeki dizel araçlar nedeniyle zorlu bir geçiş süreci yaşıyor. Önümüzdeki kısa dönemde VW’den bol miktarda hibrit ve yüzde 100 elektrikli model gelecek. Şirketler için içten yanmalı motorlu araçları ve tamamen elektrikli araçları aynı anda üretip tasarlamanın yıllık maliyetinin 2.3 milyar dolar olduğu da belirtiliyor.

Evlilik gerçekleşseydi…

Geçtiğimiz haftalarda gündemi meşgul eden ama bir türlü sonuç alınamayan FCA-Renault birlikteliği gerçekleşseydi, Fiat-Chrysler yukarıda sözünü ettiğimiz yüksek yaptırımlarla karşılaşmayacaktı. Renault elektrikli otomobil yatırımlarını hızlandırırken, son olarak Bursa’da üretilen yeni Clio ile hibrit silahını da devreye almaya hazırlanıyor. FCA ise elektrikli araç teknolojisi ve düşük emisyonlu modeller konusunda geride kalmış görünüyor. Özellikle efsane CEO Sergio Marchionne’nin ölümünden sonra şirkette gelecek dönem için bir boşluk oluştuğu konuşuluyor. Bir dizi hibrit model ile gücünü ortaya koymak isteyen FCA, önümüzdeki süreçte farklı markalarla evlilik yapabilir veya Renault ile birleşmeyi yeniden gündeme getirebilir gibi görünüyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!