Auto Ajans

Haberler

Bosch’tan 1 milyarlık yatırım

Bosch’tan 1 milyarlık yatırım
Paylaş
Temmuz 01
07:20 2019

Dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch, Türkiye’deki cirosunu 2018 yılında yüzde 25’lik artışla 19.2 milyar TL’ye yükseltti. Şirket, konsolide satışlarda 2018 mali yılını yaklaşık 6.5 milyar TL ile kapattı ve böylece bir önceki yılın satışlarına göre yüzde 13’lük büyüme kaydetti. Bosch’un geçen yılki ihracat rakamı 12.13 milyar TL’ye ulaşırken, Türkiye genel ihracat hacmine yaptığı yüzde 1.5’lik katkıyla lider ihracatçılar arasındaki yerini korudu. Türkiye’de yaklaşık 17 bin çalışanı bulunan Bosch, 2018’de 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptı. Yatırımlar, şirketin üretim faaliyetlerinin geliştirilmesine odaklandı. Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, “İlk çeyrekteki gelişmemize dayanarak, zorlu ekonomik ortama rağmen 2018 yılındaki satışları geçmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Fabrikalar Endüstri 4.0’a hazır

Dünya genelinde kendisine ait 270 fabrikada Endüstri 4.0 ile ilgili öncü projeler yürüten Bosch Grubu, bu alandaki uzmanlığını Türkiye’deki diğer şirketlerle de paylaşıyor. Young, “Bosch, Endüstri 4.0’a geçiş sürecinde hem önde gelen bir kullanıcı hem de önde gelen bir sağlayıcı olarak, Türkiye’de bu konuda itici güç olmaya hazır. Endüstri 4.0 ekibimiz, bu dönüşüm sürecinin bir parçası olmak isteyen diğer şirketler için son derece saygın bir destekçidir” diye konuştu. Bosch, 2016 yılından beri hem danışmanlık hem de uygulama hizmetleri sunarak otomotiv, tekstil, beyaz eşya ve çelik sanayisi gibi çeşitli sektörlerden şirketlerin dijital projelerini destekliyor.

Bosch’un Türkiye’de sahip olduğu üretim tesisleri de Endüstri 4.0 dönüşümüne giden yolda yatırımlarını artırıyor. Bosch’un Bursa’daki Güç Aktarma Çözümleri Fabrikası, Türkiye’deki üretim tesisleri arasında öncü fabrikalardan biri konumunda bulunuyor. Hem fabrikada ve hem de merkezde verilerin hızlı işlenmesi için altyapı genişletiliyor, bu amaçla Bursa’daki f3 fabrikanın fiberoptik ağlarının bant genişliği artırılıyor. Fabrikadaki her noktanın kesintisiz şekilde kablosuz ağa bağlanması ile ilgili adımlar planlandı. Sanayi 4.0 için standard Bosch çözümlerine öncelik veriliyor. Bazı hassas makinalarda otonom olarak veriler anlık değerlendirilerek erken uyarı alınıyor. Öte yandan uluslararası üretim ağındaki fabrikaların montaj hatlarının performans verileri, aynı platform üzerinden karşılaştırmalı olarak takip edilebiliyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hidrojenli araç teknolojisi henüz pahalı olsa da yeni modeller geliyor.

🚘BMW, iX5 Hydrogen'in üretimine başladı. 500 km menzile sahip araç 2023'te satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/bmw-hidrojenli-ix5-uretecek

🚘VW Grubu, Tesla ve BMW gibi Çin'de elektrikli araç üretip Avrupa'da satacak.

🚘Anhui tesisinde ilk olarak Cupra Tavascan üretilecek. Tavascan'ı farklı modeller izleyecek.
http://www.autoajans.com/cinde-uretip-avrupada-satacak

⚡️Sıfır emisyonlu filo kurmayı hedefleyen DHL, Ford'a 2 bin adet Gölcüklü E-Transit siparişi verdi.

⚡️DHL, önümüzdeki dönemde daha fazla E-Transit'i araç parkına katacak.

http://www.autoajans.com/golcuklu-e-transite-dev-siparis

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!