Auto Ajans

Haberler

Brisa’dan elektriklilere özel lastik yatırımı

Brisa’dan elektriklilere özel lastik yatırımı
Paylaş
Mart 20
12:45 2024

Brisa’nın 2023 yılı cirosu 26.5 milyar TL olarak gerçekleşti. Maliyetlerdeki artışa karşın güçlü satış gelirleri, tedarik zinciri tarafında atılan doğru adımlar, kur riskine karşı uygulanan yerinde riskten korunma politikaları ve üretimdeki verimlilik artışı neticesinde Brisa, faaliyet kârında önceki yıla göre yüzde 38 artış kaydetti. 2023 yılında ilk kurumsal bonosunu ihraç eden Brisa, etkin finansman işlemleriyle hem yabancı para pozisyonunu güçlü tuttu hem de finansman maliyetlerini sınırladı. Uygulanan çevik ve güçlü finansal yönetim neticesinde Brisa’nın 2023 yılında net kârında önceki yıla göre belirgin bir artış kaydedildi. 

Brisa’nın 2023 yılı performansını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, şu değerlendirmeyi yaptı: “2030 stratejik yol haritamız kapsamında, mobilitede lider bir şirket olma yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. 2023 yılı bu anlamda çok güçlü adımlar attığımız bir yıl oldu. Mobilite Merkezleri olarak konumlandırdığımız, Otopratik ve Propratik hızlı bakım noktalarımızı Türkiye çapında yaygınlaştırdık, 2023 yılı itibarıyla toplam 139 noktaya ulaştık. Bu merkezlerimizde, hızla artan elektrikli araçlara yönelik hizmetlerimizi zenginleştirdik; e-şarj istasyonlarımızın kurulumlarına devam ettik ve elektrikli araçların bakımında uzman personel sayımızı artırdık. Şirketimizin mobilite dönüşümünde çok önemli bir adım olarak 2022 yılında bünyemize kattığımız, Türkiye’nin araç takipsistemlerinde lider şirketi Arvento ile çapraz sinerji çalışmalarımızı derinleştirdik. Brisa’nın ürün ve servis ağını, Arvento’nun filo yönetim platformu ile entegre ettiğimiz hizmetlerimizle sektörümüzde mobilite alanında yeniliklere imza attık. Mobilite yolculuğumuzda lastik işimizi de yeni trendlere adapte ederek büyütüyoruz. 2023 yılında çevik Ar-Ge çalışmalarımızla hibrit ve elektrikli araçlar için son teknoloji yeni ürünlerimizi pazara sunduk. Aksaray Fabrikamız için 2023’te duyurduğumuz 34 milyon dolar ek kapasite artış yatırımı ile devreye alacağımız özel karışım teknolojisiyle elektrikli araçlar gibi gelişen yeni mobilite trendlerine uygun ve dünya standartlarında ürünleri daha hızlı bir şekilde pazara sunmayı, araç üreticilerinin mobilite partneri olma tarafındaki gücümüzü artırmayı hedefliyoruz. Tüm bu çalışmalarla Türkiye pazarında güçlü bir performans sergilerken, uluslararası pazarlarda da konumumuzu güçlendirdik. Bugün Lassa markamız ile 90’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. 2023 yılında gururla söyleyebilirim ki Lassa markamız 21 ülkede pazar payını artırırken, 5 ülkede de pazar lideri olma başarısını gösterdi.”

Rol model bir şirket olduk

Bugün Brisa’nın sürdürülebilirlik alanında Türkiye’nin örnek şirketlerinden biri olduğuna değinen Kürkçü, “2023 yılında dünyanın kar amacı gütmeyen en büyük çevre girişimlerinden olan Karbon Saydamlık Projesi (CDP) derecelendirmesinde İklim Değişikliği ve Su Güvenliği kategorilerinin ikisinde birden global lider olduk. Global lastik sektöründe bu başarıyı elde edebilen ilk ve tek şirketiz. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl, EBRD ile sürdürülebilir kalkınma odaklı 100 milyon dolar tutarında finansman sağladık” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!