Auto Ajans

Haberler

Bu kez dünyanın en iyisi

Bu kez dünyanın en iyisi
Paylaş
Nisan 22
15:13 2019

Jaguar’ın yüzde 100 elektrikli SUV modeli I-PACE, ‘Dünyada Yılın Otomobili’ (World Car of The Year Awards) seçildi. Jaguar I-PACE, otomotiv sektöründe eşine az rastlanacak bir başarıya imza atarak, Mart ayında Avrupa’da Yılın Otomobili (Car of The Year 2019) Ödülü’nün ardından, Amerika’da gerçekleştirilen Dünyada Yılın Otomobili Ödülleri’nden 3 önemli ödülle ayrıldı. 2019 Dünyada Yılın Otomobili büyük ödülünün yanı sıra, 2017 yılında F-PACE’in de kazanmış olduğu Dünyada Yılın Tasarımı ve Dünyada Yılın En Çevreci Otomobili ödüllerini de almaya hak kazanan Jaguar I-PACE rekora imza attı.

I-PACE, Dünyada Yılın Otomobili Ödülleri’nin 15 yıllık tarihinde aynı anda 3 farklı dalda ödül alan ilk araç oldu. Jaguar’ın tamamen elektrikli ilk SUV’u I-PACE, 470 km’lik menzili ve 4.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşan performansıyla dikkati çekiyor. Aracın 90 kWh gücündeki bataryası yüksek enerji yoğunluklu lityum iyon hücrelerinden meydana geliyor. İki sabit mıknatıslı senkron elektrikli motor 400 beygir güç ve 696 Nm tork üretiyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!