Auto Ajans

Haberler

Bu tempoyla 1 milyon geçilir mi?

Bu tempoyla 1 milyon geçilir mi?
Paylaş
Temmuz 17
08:15 2023

Otomotiv pazarı zamlara, yeni düzenlemelere rağmen Temmuz’da da rekor koşuyor. Yılın ikinci yarısında pazarın nasıl bir tempo sergileyeceği tartışılırken, vitesin düşmediği görülüyor. Mayıs ve Haziran aylarında olduğu gibi bu ay yine 110 bin adedin üzeri görülürse sürpriz olmayacak. OSD Başkanı Cengiz Eroldu da talebin Temmuz’da da çok kuvvetli olduğunun altını çizerek, 100 bin adedin üzerinde bir satış beklediklerini belirtiyor. Pazarın Temmuz’da 650 bin adedin üzerine çıkacağını hatırlatan Eroldu, 1 milyon adede doğru gidildiğini, trendin bunu gösterdiğini ekliyor. Özellikle kurumsal tarafta ciddi bir hacim olduğuna değiniyor. Faiz-enflasyon dengesiyle beraber yalnız otomotive değil, dayanıklı tüketimden elektroniğe kadar birçok üründe yoğun talebin yılın ikinci yarısında devam edeceğini öngördüklerini kaydediyor. OSD Başkanı’nın şu sözleri esasında yılın ikinci yarısının gidişatını özetliyor gibi: “Türkiye’de öyle yani para bitti, müşteri olmayacak diye bir şey olacağını düşünmüyorum. Türkiye zengin ve güçlü bir ülke. Yani bizim kaynaklarımız çok fazla ve Türkiye’de de çok ciddi bir mobilite talebi var, ihtiyaç var.” Bahsettiğimiz rakamları yüzde 30’a varan zamlar, ek MTV’ler, 1 günde 6 lira zamlanan akaryakıt fiyatları ve sözde önlemlerin gölgesinde konuşuyoruz.

Yeni düzenleme işe yarar mı?

Ticaret Bakanlığı’nın ‘al-sat’çıları engellemek adına ‘6 ay-6 bin km’ sınırlamasından sonra ‘2. el fiyatlar ilan sitelerinde sıfırların liste fiyatını geçemeyecek’ düzenlemesi devreye girdi. Sektör yöneticileri ise yeni düzenlemenin pek işe yaramayacağı yönünde hemfikirler. Bu durum galerilere yarayacak, tüketiciler araçlarını bu şekilde satacak. Ayrıca birçok ikinci el modelin artık sıfır satış fiyatı bulunmuyor. Araçlara konulan aksesuarlar ve donanımları da hesaba katarsak, internet siteleri nasıl bu işin içinden çıkıp Ticaret Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunacak.

İkinci el de hareketli

Geçtiğimiz günlerde yeni Clio’nun Brüksel’teki lansmanında sohbet ettiğim Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, otomobile gelen son zamların talebi bir miktar törpüleyeceğini, hareketin ikinci ele kayacağını söyledi. Çağdaş’a göre araç bulma sorunu düzeliyor ve ikinci eldeki fiyatlar normalleşiyor. Açıkçası bu ekonomik ortamda yani düşük faiz yüksek enflasyon ortamında otomobil yatırım aracı olmaya devam edecek. Hem sıfırda hem ikinci eldeki hareket yıl sonuna kadar sürecek. Temmuz sonunda pazarın yaklaşık 660 bin adet olacağını varsayarsak, 1 milyon adedin geçileceğini düşünüyorum. Sadece ÖTV artışı bu tabloyu bozar. Olur mu? Tüm otomobillerin yüzde 80 ve üzeri dilimlerde olduğunu düşünürsek bunun olmaması gerekiyor. Ama burası Türkiye, her an her şey olabilir…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!