Auto Ajans

Haberler

Bulduğun aracı satın alma dönemi bitti

Bulduğun aracı satın alma dönemi bitti
Paylaş
Ekim 23
08:02 2023

Türkiye otomotiv pazarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, pazarın 850 bin seviyesine geldiğini belirterek, “Zaten 1 milyon seviyesini aşacakmış gibi gözüküyor. Eylül ayı pazarına baktığımız zaman aslında ilk 9 aylık süreçte yıl ritmi 1.1-1.2 milyon seviyesinde gelişti. Pazarda devam eden önemli bir talep var. Biz de bunu zaten showroom trafiğimizden, web sitesi trafiğimizden ve gelen müşteri taleplerinden oldukça rahat bir şekilde görebiliyoruz” dedi.

Ancak Alkım önemli bir noktanın altını çizdi: “Showroom trafiklerimiz oldukça güçlü ama ilk 7 aylık süreçle Eylül ayını kıyasladığımız zaman müşteri satın alma kararını biraz daha uzun sürede veriyor. Alternatifler daha fazla artık pazarda. Birçok yeni markanın Türkiye piyasasına girdiğini görüyoruz. Elektrikli pazarı gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla müşteri biraz daha fazla düşünmek istiyor. Çok ciddi bir yatırımda bulunuyor araç alırken çünkü belki de hayatının en önemli yatırımı dolayısıyla bu yatırımı gerçekleştirirken biraz daha fazla düşünmek istiyor. Bu sebeple showroom trafiğimizde bir azalma yok ama satın alma süreci geçtiğimiz ilk 6 aya göre bir miktar daha uzamış durumda söyleyeyim.” Alkım, 2024 yılında pazarın çok daralmayacağını düşündüklerini, stratejilerini bu şekilde kurduklarını sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!