Auto Ajans

Haberler

Hibrit Clio son çeyreği bekliyor

Hibrit Clio son çeyreği bekliyor
Paylaş
Haziran 10
09:06 2020

Bursalı hibrit Clio’nun Türkiye’de yollara çıkış tarihi belli oldu. Türkiye’nin üçüncü hibrit otomobili olacak Clio E-TECH, yılın son çeyreğinde tüketicilerle buluşacak. Renault MAİS, Otomotiv Gazetecileri Derneği’nin (OGD) bu yıl 5’incisini düzenlediği Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasında finale kalan 7 otomobilden biri olan yeni Clio’yu online platformda üyelere tanıttı. Toplantıya katılan Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, Bursa’da üretilecek Renault’nun ilk hibrit modeli Clio ile ilgili ayrıntılar verdi. Çağdaş, yaşanan pandemi nedeniyle planlamalarda değişiklikler olduğunu, hibrit motorlu Clio E-TECH’in yılın son çeyreğinde pazara sunacaklarını açıkladı. Çağdaş, Renault’nun ilk hibrit aracının Bursa’da Oyak Renault fabrikasında üretilecek olmasından dolayı gurur duyduklarını sözlerine ekledi.

Clio E-TECH’te ana elektrik motoru 49 beygir (36 kW), yardımcı elektrik motoru 20 beygir (15 kW) ve 4 silindirli 1.6 lt benzinli motor 91 beygir (67 kW) güç sağlıyor. Toplamda 140 beygir güç üreten otomobilde, 1.2 kWh’lık lityum iyon akü yer alıyor. Hibrit Clio, 6.9 saniyede 80 ila 120 km/s hıza ulaşabiliyor. Rejeneratif frenleme, pillerin kendini şarj etme konusundaki kapasitesi ve E-TECH sisteminin verimliliği ile birlikte tüketimi optimize ediyor. Şehir içindeki kullanım süresinin yüzde 80’ini tamamen elektrik modunda gerçekleştirerek içten yanmalı bir motora kıyasla yüzde 40’a kadar yakıt tasarrufu sağlamış oluyor. Tamamen elektrikli modda araç, 70-75 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Clio E-TECH, 100 km’de 4.5 litreden daha az yakıt tüketimi ve 100 gramdan az CO2 emisyon oranına sahip. Hibrit Clio, dış tasarımda arka tampon, orta kısım ve bagaj kapısında yer alan E-TECH logosuyla diğerlerinden ayrılıyor. Vites kolunda da E-TECH logosu bulunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

PODIUM 🏁🚘🇹🇷
Elfyn Evans won the WRC Rally of Turkey🏆🇹🇷
-
@elfynevans 🔥
@thierryneuville 🔥
@sebloebofficiel 🔥
@rallyturkey 🇹🇷

-I’m here to 💃🖐
#RallyTurquoise #WRC

Cenevre Otomobil Fuarı için yeni formül! Mali nedenlerle 2021'de de iptal edilen Cenevre Fuarı için umut ışığı doğdu. Organizatörler, fuarı 3 gün sadece basın ile şirketlere açık şekilde düzenlenmesini önerdi. Üreticilere 3 farklı paket sunulacak. http://www.autoajans.com/cenevre-fuarina-yeni-konseptli-formul

Pandemi döneminde dev organizasyonu başarıyla tamamladık! Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi nefesleri kesti. Zorlu yarışı Toyota Gazoo Racing'den Ewans kazandı. Neuville ile 9 Dünya şampiyonluğu bulunan Loeb, Ewans'ı takip etti. http://www.autoajans.com/wrcnin-turkiye-yarisini-ewans-kazandi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!