Auto Ajans

Haberler

Bursalı yeni Clio doping oldu

Bursalı yeni Clio doping oldu
Paylaş
Ocak 17
13:10 2020

Renault Grubu, 2019’da yüzde 4.8 küçülen dünya pazarında yüzde 4.25’lik pazar payını korudu. Şirketin satışları yüzde 3.4 düşüşle 3 milyon 753 bin adet olarak gerçekleşti. Grup, son çeyrekte Avrupa’da yeni Clio, Rusya’da Arkana ve Hindistan’da Triber modellerinin başarılı performansı sayesinde satış adetlerini artırdı. Renault Grubu, Avrupa’da satışlarını yüzde 1.3 artırırken, Clio B segmentinde lider oldu. Yeni Clio satışlarının yüzde 45’ini üst versiyonlar oluşturdu. Müşterilere daha geniş bir model sunabilmek amacıyla Clio 4 yine ürün gamında tutuldu. Captur SUV kategorisinde ilk sıradaki yerini korudu. ZOE’nin AB’deki satışları  yüzde 19.1 artış göstererek 47 bin 27 adede çıktı.

Türkiye satışlarda 12. sırayı aldı

Dacia markası da yüzde 10.4 büyüme kaydederek 564 bin 854 araç sattı. Avrupa’da üst üste 7. yılda kendi satış rekorunu kırdı. Bu yükseliş, Duster ve Sandero modellerin performansı sayesinde gerçekleşti. Grup, güçlü olduğu pazarlardaki konumunu sağlamlaştırdı. Rusya’da yüzde 29’luk pazar payı ile liderliğini güçlendirdi. Brezilya’da iki basamak yükselerek 4. marka olurken, Hindistan’da binek araç pazarında gelişim gösteren tek marka oldu. Türkiye, Renault dünyasında 84 bin 983 araç satışıyla Belçika+Lüksemburg, Hindistan, Güney Kore’nin ardından 12’nciliği aldı.

2020 elektrikli ve hibrit yılı olacak

Grubun dünya çapındaki elektrikli araç satışları ise yüzde 23.5 artışla 62 bin 447 adede ulaştı. 2019 sonunda lansmanı gerçekleşen yeni ZOE, 2020 yılında elektrikli ürün gamının amiral modeli olması bekleniyor. Elektrikli hafif ticari araç segmentinde, Kangoo Z.E.’nin satışları yüzde 19.2 artarak 10 bin 349 adede ulaşarak liderliğini sürdürdü. Grup, Çin’de Kasım ayında Renault City K-ZE modelin lansmanını gerçekleştirdi ve model iki ayda 2 bin 658 adetlik satış rakamı elde etti. 2020 yılı, Renault Grubu için Twingo Z.E.’nin lansmanı ve Bursa’da üretilecek E-Tech hibrit motorların yer alacağı Clio, Captur, Megane gibi modellerin satışa sunulmasıyla, elektrikli araçta atılım dönemi olacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!