Auto Ajans

Haberler

Büyük dönüşüm mercek altına alınıyor

Büyük dönüşüm mercek altına alınıyor
Paylaş
Kasım 07
13:04 2021

Otomotiv mühendisliği alanında en yeni teknolojilerin ve gelişmelerin mercek altına alındığı Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı– IAEC için geri sayım başladı. “Otomotivde Ezber Bozan Dönüşüm” ana temasıyla 11-12 Kasım tarihlerinde online olarak düzenlenecek konferans, sektörün önemli isimlerini ağırlayacak. Ayrıca birçok büyük firma ile kuruluşta görev yapan mühendis ve alanında uzman isimler de IAEC 2021’in farklı oturumlarında katılımcılarla buluşacak. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) tarafından Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği’nin (Amerikan Society of Automotive Engineers- SAE International) iş birliğiyle bu yıl altıncı kez düzenlenecek etkinlik, iki gün sürecek. Konferans başkanlığını Dünya Mühendislik Dekanları Konseyi (Global Engineering Deans Council–GEDC) Başkanlığı ve Avrupa Mühendislik Eğitimi Topluluğu (European Society for Engineering Education–SEFI) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten Prof. Dr. Şirin Tekinay yapacak. Konferans, sanayinin içinden geçmekte olduğu dönüşüm sürecinde, etkinliğin duayen konuşmacılarını mümkün olduğunca çok sayıda paydaş ile buluşturabilmek hedefiyle bu sene ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Etkinlik; Prof. Dr. Tekinay’ın açılış konuşmasıyla başlayacak. IAEC 2021’in ilk oturumda konferansın ana teması olan “Otomotivde Ezber Bozan Dönüşüm” konusu masaya yatırılacak. Prof. Dr. Tekinay’ın moderatörlüğünü üstlendiği oturum; sektörün gelişimine büyük katkılar sağlayarak otomotivin nabzını tutan konferansın düzenleyici kurumlarının başkanlarının katılımıyla gerçekleşecek. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam ile SAE International CEO’su Dr. David L. Schutt, otomotivde ezber bozan dönüşümün bugününü ve geleceğini mercek altına alacak.

Dönüşümün etkileri

IAEC 2021, “Otomotivde Dönüşüm” başlıklı oturum ile devam edecek. Otomotiv gazetecisi Okan Altan’ın moderatörlüğünü üstlendiği oturumda; Adastec Corp CEO’su Dr. Ali Ufuk Peker, AVL Yazılım ve Otonom Sürüş Teknikleri Departman Müdürü Dr. Emre Kaplan, Ohio State Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Güvenç panelist olarak yer alacak. “Alternatif Yakıt Teknolojileri” başlıklı oturumdan önce ICCT “Fuels Researcher” Chelsea Baldino bir açılış konuşması yapacak. Moderatörlüğünü Otomotiv Teknoloji Platformu (OTEP) Başkanı Ernur Mutlu’nun üstlendiği “Alternatif Yakıt Teknolojileri” oturumuna panelist olarak AVL Kamyon & Otobüs ICE Güç Sistemleri Ürün Müdürü Bernhard Raser, Otokar Strateji Geliştirme Direktörü Cenk Evren Kükrer, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Erkey ve FEV Consulting GmbH Müdürü Thomas Lüdiger katılacak.

TOGG CEO’su konuşmacılardan

IAEC 2021’in ikinci günü; TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın konuşmasıyla başlayacak ve “Dijital Ürün Geliştirme ve Üretim Teknolojileri” oturumu ile devam edecek. Bu oturumun moderatörlüğünü geçmiş dönem konferans başkanı ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa İlhan Gökler üstlenirken, Ford Otosan İleri Üretim ve Ürün Teknolojileri Lideri Elif Gürbüz Ersoy, Capgemini CTIO’su Jean-Marie Lapeyre ile Fraunhofer Institute for Industrial Engineering İcra Kurulu Direktörü Prof. Dr. Oliver Riedel oturumun panelistleri olacak. Öğleden sonra etkinlik, Avrupa Komisyonu CSO’su Dr. Jorge Perreira’nın açılış konuşmasıyla başlayacak ve “AB Yeşil Mutabakatı Etkileri” başlıklı oturumla devam edecek. Moderatörlüğünü Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan’ın yapacağı oturumda; ACEA Ticari Araçlar Direktörü Thomas Fabian, TEPAV Bölge Çalışmaları Program Direktörü, TEPAV Global CEO’su Prof. Dr. Güven Sak ile BASEAK Partner’den Şahin Ardıyok panelist olarak yer alacak.

Veri yönetimine giriş

“Otomotivde Nitelikli İş Gücü” başlıklı panel öncesinde MÜDEK Kurucu Üyesi Erbil Payzın’ın konuşması yer alacak. Moderatörlüğünü Korn Ferry Onursal Başkanı Şerif Kaynar’ın üstlendiği oturumda; Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Direktörü Betül Çorbacıoğlu Yaprak, Orhan Holding İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Evrim Bayam Pakis, ABET CEO’su Michael Milligan panelist olarak yer alacak.  “Otomotivde Veri Yönetimi ve Yapay Zekâ” konulu oturumun moderatörlüğünü de Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları Ticari Çözümler Platform Müdürü Haydar Vural üstlenecek. Oturumun konuşmacıları Toyota Motor Europe Yazılım Proje Yöneticisi Berat Furkan Yüce, AWS Teknoloji Sorumlusu Hasan Bahri Akırmak,  Related Digital CEO’su Sedat Kılıç ve OREDATA CTO’su Cenk Okan Özpay olacak. IAEC 2021, Prof. Dr. Şirin Tekinay’ın kapanış konuşması ile sona erecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!