Auto Ajans

Haberler

Büyük dönüşümde başrol Türkiye’nin

Büyük dönüşümde başrol Türkiye’nin
Paylaş
Ekim 16
08:05 2023

Otomobil dünyasında yaşanan elektrikli dönüşüm hafif ticari araçta da hızlanıyor. Voltajı Türkiye’de üretilen araçlar yükseltiyor. Ford Otosan, Transit’ten sonra Transit Custom ile Tourneo Custom’ın plug-in hibrit ve elektrikli versiyonlarının üretimine start verdi. Yeni nesil Transit Custom ile Tourneo Custom, 2 milyar euroluk tarihi yatırım açıklayan Ford Otosan’ın sürdürülebilir ve dijital verimlilik uygulamalarıyla baştan sona yeniden tasarladığı Yeniköy fabrikasında banttan indirdiği ilk araç oldu. Hiç kuşkusuz hedefler büyük. Ford Motor, 2026’da Avrupa’da 600 bin adet, dünyada 2 milyon elektrikli üretmeyi planlıyor. 600 bin adedin önemli kısmını da Ford Otosan’ın fabrikaları üretecek. Türk mühendislerinin imzasını taşıyan E-Transit, E-Transit Custom ve E-Transit Courier, Ford Motor’un elektrifikasyon hedeflerinde önemli rol üstlenecek.

Yerli araçları Münih’te test ettik

Ford’un Almanya’nın Münih şehrinde Ford Türkiye İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk’ün ev sahipliğinde gerçekleşen test sürüşlerinde ilk etapta yollara çıkacak Transit Custom ile Tourneo Custom’ı test ettim. Elektrikli versiyonu da yakından inceleme fırsatı buldum. Yeni nesil Transit Custom ve Tourneo Custom, Türkiye ile Avrupa genelinde bu ay satışa sunulacak. Elektrikli versiyonların siparişleri yılın son çeyreğinde başlayacak. Üretim 2024’ün ilk çeyreğinde, teslimatlar ise 2024’ün yaz aylarında gerçekleşecek.

İlk kez dört çekiş sistemi

Gelelim Yeniköy’de üretilen araçların özelliklerine… Ford Transit Custom, 1 ton van segmentinde 2015 yılından bu yana lider. 2013 ve 2020 yıllarında ‘Yılın Hafif Ticari Araç’ ödülünü kazandı. Yeni Transit Custom’da 2.0 lt EcoBlue dizel motor 136 beygir, 150 beygir ve 170 beygir güç üretiyor. 136 ve 170 beygirlik versiyon 8 ileri otomatik şanzımanla donatıldı. Yakıt verimliliğinin öncesi jenerasyona göre yüzde 6 iyileştirildiğini ekleyelim. Transit Custom’da bir ilk olarak akıllı dört çekiş sistemi de sipariş edilebiliyor. Transit Custom Panel Van olarak standart tavan yüksekliği için 5.8-6.8 metreküp arası yükleme bölmesi hacmi, 1.350 kilograma kadar taşıma kapasitesi ve yolcu koltuklarının altındaki akıllı geçiş özelliği kullanılarak 3.450 mm maksimum yük uzunluğu sunuyor.

Elektrikli versiyonda 337 km menzil

2.5 lt 232 beygirlik plug-in hibrit (PHEV) versiyonda 11.8 kWh batarya ile donatıldı. Araç elektrik gücüyle 56 km yol katedebiliyor. PHEV Transit Custom, Nisan 2024’te satışta olacak. 64 kWh bataryaya sahip E-Transit Custom ise 337 km menzil sunuyor.  Bu rakam şehir için taşımacılık için oldukça ideal. 125 kW DC şarjla 10 dakikada 82 km menzil elde edilebiliyor.

Binek otomobil konforunda

9 kişilik Tourneo Custom, Trend, Titanium, Sport, Titanium X ve Active donanım paketlerine sahip. Test ettiğim Titanium, binek otomobil konforunu aratmıyordu. Özellikle iç mekanda koltukların kolayca ileri-geri kaydırılabilmesi büyük fonksiyonellik. Tourneo Custom’ın güvenlik donanımlarının birçok C segment otomobilden daha üst düzeyde olduğunu söyleyebilirim. Panoramik cam tavan, masa veya çalışma yüzeyi oluşturmak için eğitim ayarlanabilen yeni direksiyon simidi, 12 inç dijital gösterge ekranı, 13 inçlik dokunmatik bilgi-eglence ekranı, akıllı Adaptif Cruise Control, 360 derece kamera, park yardımı, Çarpraz Trafik Asistanı, Şerit Takip Sistemi, Çarpışma Öncesi Yardımı, Geri Fren Asistanı öne çıkıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!