Auto Ajans

Haberler

BYD Türkiye’de üretime 2026’da başlıyor

BYD Türkiye’de üretime 2026’da başlıyor
Paylaş
Temmuz 08
16:43 2024

Türkiye otomotiv sektörü 1997’den sonra ilk kez yabancı yatırım çekmeyi başardı. Çinli BYD, Macaristan’dan sonra Avrupa’da ikinci üssü olarak Türkiye’yi seçti. Anadolu Ajansı’nın haberine göre BYD, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yatırım anlaşması imzaladı. Çinli otomotiv deviyle imzalar Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından atıldı.

Şarjlı hibrit model üretecek

BYD’nin 2026 sonunda üretime başlaması planlanıyor. Fabrikada 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanması hedeleniyor. BYD’nin yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli hibrit (şarjlı hibrit) otomobil üretimi tesisi ile Ar-Ge merkezi kurması öngörülüyor. BYD’nin Türkiye’de Avrupa’da ilk kez satışa sunduğu plug-in hibrit modeli SEAD U DM-i’yi üretmesi bekleniyor.

BYD tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, olağanüstü konumu ve nitelikli iş gücü gibi sahip olduğu eşsiz avantajlar sayesinde, BYD’nin bu yeni üretim tesisine yaptığı yatırım, markanın yerel üretim yeteneklerini daha da geliştirmekte ve lojistik verimliliği artıracaktır. Bölgede yeni enerji araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak Avrupa’daki tüketicilere ulaşmayı hedefliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Son düzenlemeler BYD’yi yatırıma ikna etti

BYD’nin Manisa’yı yatırım üssü olarak seçmesinde AB’nin Çin’den gelen elektrikli araçlara uygulamaya başladığı ek gümrük vergisi ve Türkiye’nin önemli teşvikler sunması etkili oldu. Hatırlanacağı gibi geçen hafta Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Türkiye’de yatırım teşvik belgesi alanlar gümrük vergisinden muaf şekilde ithalat yapabilecek’ kararını almış ve şarjlı hibrit araçlara ÖTV indirimi düzenlemesi Meclis’e sunulmuştu.

3 milyon adetlik satışla rekor kırdı

2003’te kurulan Çinli BYD Auto (Build Your Dreams), 2023’te satışlarını yüzde 60’tan fazla artırdı. 3 milyon 24 bin araç satan BYD, adeta Tesla’nın korkulu rüyası haline geldi. BYD satışlarının 1.6 milyon adedini tam elektrikli, 1.4 milyon adedini de plug-in hibrit modeller oluşturdu. BYD, geçen yıl son çeyrekte tam elektrikli satışlarında Tesla’yı geçmeyi başarmıştı. Avrupa’da hızlı büyümeyi hedefleyen BYD, Türkiye’yi köprü olarak kullanacak. Türkiye’de üretim sayesinde hem AB’nin vergilerinden kurtulacak hem de lojistik maliyetlerini düşürecek. BYD, Türkiye operasyonuna Toyota ve Lexus markalarının temsilcisi ALJ Holding ile 2023’te start verdi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!