Auto Ajans

Haberler

BYD’den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım

BYD’den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım
Paylaş
Temmuz 13
13:40 2024

Türkiye yaklaşık 30 yıl aradan sonra otomotivde yabancı yatırım çekecek. Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Türkiye’de yatırım teşvik belgesi alanlar gümrük vergisinden muaf şekilde ithalat yapabilecek’ kararının ardından bir önemli gelişme yaşandı. Buna göre elektrikli araç devi BYD, Türkiye’de önemli bir yatırıma imza atmaya hazırlanıyor.

Üst düzey yetkililerin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırımı Pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyurulacak. Yetkililer bu kapsamda BYD ile yapılan görüşmelerin olumlu bir şekilde tamamlandığını, şirketin Avrupa’da Macaristan’a kuracağını duyurduğu ilk fabrikanın ardından Türkiye’de ikinci fabrikasını inşa edeceğinin altını çizdi. Bloomberg’e göre 1 milyar dolarlık yatırım, Manisa’ya yapılacak ve sözleşme töreni önümüzdeki Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla resmi olarak açıklanacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Mayıs ay ortasında Çinli elektrikli otomobil üreticileri BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Türkiye, Avrupa için köprü olacak

Macaristan’dan sonra Türkiye’ye yatırım yapmaya hazırlanan BYD. bu sayede AB’nin bu hafta yürürlüğe soktuğu geçici ek vergilerden kurtulmuş olacak. Hatırlanacağı gibi AB, Çinli markalara yüzde 174 ile yüzde 37.6 arasında ek gümrük vergisi getirmişti. BYD’ye yüzde 17.4 vergi uygulanması kararı alınırken, SAIC’e yüzde 37.6’lık tarife uygulanacak. BYD, Avrupa yatırımlarıyla hem vergiden etkilenmeyecek hem de lojistik maliyetleri düşürecek. BYD, Tesla’yı geçerek dünyanın bir numaralı elektrikli araç üreticisi olmayı hedefliyor. Türkiye’de sıfırdan otomotiv yatırımına son olarak Togg imza att. Ancak 1997’de açılan Honda’nın Şekerpınar fabrikasından bu yana yabancı yatırım ülkemize gelmemişti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!