Auto Ajans

Haberler

Çalışanların sağlığı mı üretim mi daha önemli?

Çalışanların sağlığı mı üretim mi daha önemli?
Paylaş
Mart 23
06:00 2020

Koronavirüs nedeniyle dünyada 10 binden fazla kişi hayatını kaybederken, maalesef Türkiye’de de etkileri iyice hissedilmeye başladı. Vaka sayısı ve ölümler hızla artıyor. Herkes ‘İtalya gibi olur muyuz?’ diye korkuyor. Hiç kuşkusuz bencil ve düşüncesiz insanlar yüzünden ayağımıza da sıkıyoruz. ‘Evde kal’ uyarılara rağmen millet mangalda, ormanda, sahilde, parklarda… Kimse sevdiklerine zarar verdiğinin farkında değil. Virüs gündelik hayatı sınırlarken, ekonomik hayat da salgından nasibini alıyor. Avrupa ile ABD’de otomotiv üretimi durdu. Ana sanayide fabrikalar iki hafta ile bir ay arasında kapalı kalacak. Aynı şekilde tedarik şirketleri de tatile girdi. Birçok ülkede ‘showroom’lar kapalı.

Avrupa’da kapattı, bizde devam

Salgın, Türkiye otomotiv sektörünü de vurdu. Virüs yüzünden sanayinin önemli oyuncuları geçen hafta birbir üretimi durdurma kararı aldı. Ford Otosan, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Honda Türkiye, Mercedes-Benz Türk, MAN fabrikalarını yaklaşık iki hafta süreyle kapattı. Toplam sekiz fabrikada çalışan yaklaşık 26 bin kişi eve gönderildi. Yan sanayinde de yaklaşık 10 bin kişi zorunlu izne çıktı. 400’den fazla tedarik şirketinin yüzde 15’i kapanırken, yüzde 80’inde üretim hızı bu haftadan itibaren düşecek. Üretimleri askıya alan şirketler, toplum ve çalışan sağlığına yönelik tedbirler kapsamında bu kararı aldıklarını açıkladı. Avrupa’da ticaretin durması, ülkelerin karantinaya girmesi ve tedarik sorunu üretimi diğer etkenler olarak sıralandı. Binlerce kişinin çalıştığı Oyak Renault, Tofaş, Hyundai Assan gibi büyükler başta olmak üzere bazı şirketler üretime devam ediyor. Avrupa’da Renault, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Hyundai’nin tüm tesislerinde üretim askıya alınmasına rağmen Türkiye operasyonlarının sürmesi ise sektörde tartışma konusu. Ü

Önlemler alınıyor ama yeterli mi?

Oyak Renault kurdukları komitenin gelişmeleri günlük takip ettiğini, virüse karşı önlemler aldıklarını belirtirken, Tofaş’tan “Üretim hatlarımızda, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri doğrultusunda çalışan sağlığı açısından riskleri minimize etmek amacıyla 1.5 metre sosyal mesafe kuralını uygulamaya başlayarak üretim hızımızı düşürüyoruz. İş durumu müsait olan çalışanlarımız için evden çalışma imkânı tanıyoruz” açıklaması geldi. ‘1.5 metre sosyal mesafe ile üretim’ sektörde oldukça konuşuldu. Hyundai Assan’dan şu ana kadar konuyla ilgili bir duyuru gelmedi. Mutlaka sıkı önlemler alınıyor. Termal kameralarla çalışanların ateşi kontrol edilirken, hijyen faaliyetleri de üç kat artırılmış ve daha birçok tedbir düşünülmüş durumda. Ancak binlerce kişinin aynı ortamda olması, işe gidiş-gelişler, birçok kişiyle temas etmeleri, risk yaratıyor.

Fabrika çalışanları endişeli

Edindiğim bilgiye göre, çalışanlar bu durumdan oldukça rahatsızmış. ‘Diğer fabrikalar böyle kritik dönemde tatile girerken, biz neden üretime devam ediyoruz. Binlerce kişi bir arada çalışıyor ya virüs bize ve ailemize de bulaşırsa’ diye endişelerini dile getiriyorlarmış. Üretilen araçların böyle bir dönemde kime satılacağı da ayrı bir konu. Hiç kimse sanayinin çarklarının durmasını, çalışanların işini kaybetmesini, ekonomik hayatın durmasını istemez. Ancak her şeyin başı sağlık, özellikle de doktorların sürekli dile getirdiği gibi önümüzdeki 2-3 hafta çok kritik bir süreç. Tabii bu hafta ne gibi gelişmeler olur, yeni kararlar alınır mı bekleyip göreceğiz.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Türkiye otomotiv sektörünün en büyük ihracat pazarı Almanya'da satışların 2021'de % 8 büyümesi bekleniyor.

📌Ancak 2019 yılı seviyesine ulaşması daha zaman alacak.

http://www.autoajans.com/turkiyenin-en-buyuk-pazarindan-iyi-haber

🚘Hyundai, yeni Tucson N Line'ı tanıttı.

🚘İç ve dışı tasarımında sportif detayların yer aldığı araç, ikinci çeyrekte satışa sunulacak.

🚘Tucson N Line'da 1.6 lt hacminde 5 farklı motor seçeneği olacak.

http://www.autoajans.com/sportif-tucson-2-ceyrekte-satista

📌Nissan Türkiye Genel Müdürü Emre Doğueri, 2021 yılı için oldukça iyimser.

📌Nissan'ın hedefi ise yeni Juke ve yeni Qashqai'nin pozitif rüzgarıyla 25 bin adetlik satış.

http://www.autoajans.com/yeni-juke-1-0-lt-motorla-satista

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!