Auto Ajans

Haberler

Çalkantılara rağmen üretim ve ihracat artıda

Çalkantılara rağmen üretim ve ihracat artıda
Paylaş
Kasım 13
13:26 2022

Türkiye’nin otomotiv üretimi ilk 10 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 1 milyon 76 bin 865 adede ulaştı. Otomobil üretimi yüzde 0.3 gerileyerek 633 bin 369 adet olarak gerçekleşti. Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) verilerine göre, traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 1 milyon 116 bin 583 adedi buldu. Ocak-Ekim döneminde ticari araç üretimi de yüzde 13 oranında artış gösterdi. Bu dönemde üretim ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 31, hafif ticari araç grubunda yüzde 11 arttı. Otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 67 oldu. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 66, kamyon grubunda yüzde 88, otobüs-midibüs grubunda yüzde 37 ve traktörde yüzde 64 seviyesinde gerçekleşti.

Ocak-Ekim döneminde otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 3 artarak 779 bin 317 adet olarak gerçekleşti. Bu dönemde otomobil ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalırken, ticari araç ihracatı yüzde 10 oranında arttı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Ekim ayından yüzde 12.3 pay ile birinci sırada yer alan toplam otomotiv sanayi ihracatı, 2022 yılı Ocak-Ekim döneminde yüzde 12 pay ile sektörel ihracat sıralamasında ikinci sırada yer aldı. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, Ocak-Ekim döneminde toplam otomotiv ihracatı, 2021 yılına göre yüzde 4 artarak 25.4 milyar dolar oldu. Euro bazında yüzde 18 artarak 24 milyar euro olarak gerçekleşti. Bu dönemde, dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 2 oranında, tedarik sanayi ihracatı da yüzde 9 oranında arttı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!