Auto Ajans

Haberler

Carlos’un intikamı

Carlos’un intikamı
Paylaş
Nisan 15
14:36 2019

Avrupa’nın ikinci en büyük otomobil üreticisi PSA,  çekirdek model stratejisi, hafif ticari araç sınıfında yeni ürün tanıtımları ve Avrupa liderliği sayesinde satışlarını 5 yıldır üst üste artırıyor. 2018 yılında satışlarını dünya çapında yüzde 6.8 artırarak yeni bir rekora imza atan PSA Grubu  toplamda 3.9 milyon satış adedine ulaştı. 2 yıl içinde 70 bölgesel lansman gerçekleştiren PSA, tüm ana pazarlarda (Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere Almanya) ve Türkiye’nin içinde bulunduğu Orta Doğu/Afrika bölgesinde satışlarını 1 ila 5 puan arasında artırdı. Grup, diğer bölgelerde de stratejik yatırımları ve istikrarlı büyümesi ile dikkat çekerken, hafif ticari araç pazarında elde ettiği 564 binin üzerinde satış adedi ve yüzde 18.3’lük pazar payı ile yeni bir rekora ulaştı. Markanın bu başarısında hiç kuşkusuz rakibi Renault’dan PSA’ya geçen ve markayı ‘Push to Pass’ stratejik planla ayağa kaldıran CEO Carlos Tavares’in katkısı büyük. Vergi kaçakçılığı yüzünden tutuklanan ve tüm unvanlarını kaybeden eski Renault CEO’su Carlos Ghosn ile yaşadığı sorun nedeniyle PSA’ya geçen Tavares, adeta intikam alıyor. Son 2 yılda gösterdiği yönetim becerisiyle PSA Grubu’nu yeniden karla tanıştıran Tavares şimdiden efsane CEO’lar arasına girecek gibi görünüyor.

Carlos Tavares, PSA bünyesindeki Peugeot, Citroën, DS, Opel ve Vauxhall markalarının 2018 yılı performansını şöyle değerlendirdi: “İstikrarı giderek dengesizleşen bir ortamda çekirdek model stratejimizin titiz bir şekilde uygulanmasıyla başarılı olduk. B2B veya B2C müşterilerimize hitap eden ürün özellikleri tüm markalarımız için fiyatlandırma güç politikamızı desteklerken, şu anda elektrikli araç stratejimizi uyguluyoruz. Çeviklik ve yenilikçi ruh, yaklaşmakta olan zorlukların üstesinden gelmek ve müşteri memnuniyetini artırmak için her zamankinden daha önemli.”

İşte PSA Grubu’nun bölge bölge performansı:

Avrupa’daki pazar payını %17.1’e çıkardı

Peugeot markası, Avrupa pazarında SUV lideri olurken,İspanya’da birinci sırada konumlandı. Fransa’da en fazla binek araç satan marka oldu. Citroen, son 7 yılın en yüksek satış rakamını yakalarken; Opel X ailesi ile DS markası DS 7 Crossback modeli ile büyümesini sürdürdü. Grup, pazar performansının üstüne çıkarak tüm ana pazarlarda artış gösterdi. Fransa (+2.6 puan), İspanya (+4.2 puan), İtalya (+3.9 puan), İngiltere (+4.8 puan), Almanya (+3.7 puan).

Yeni Peugeot 508 modelinin Türkiye’ye gelişi daralan pazar nedeniyle 2020’ye sarktı.

Orta Doğu –Afrika: Türkiye’de büyüdü

Grup bölgede yaşanan çeşitli zorluklara rağmen Orta Doğu ile Afrika’daki pazar payını artırmaya devam ediyor. (Fas (+1.7 puan), Tunus (+1 puan) Mısır (+3.1 puan),Türkiye (0.7 puan). 2019 yılında Fas’taki Kenitra üretim tesisinin üretime başlaması bu bölge için önemli bir kilometre taşı olacak.

Çin ve Güneydoğu Asya: Bölgede yeni stratejiler üzerinde çalışılıyor

Grup, düşüşte olan Çin binek araç pazarındaki mevcut sorunların üstesinden gelmek için ortaklarıyla eylem planları üzerinde çalışıyor. Araçların elektrikle geleceğe hazırlanma stratejisi kapsamında Fukang markası ve ardından PCD[1] ile 2019 yılından itibaren gelecek olan elektrikli modeller ile uygulamaya koyacak.

Grup,Güney Doğu Asya’daki satışlarını 2017’ye göre iki katına çıkarırken; Melazyalı Naza Corporation Holdings ile ilk ortak girişim üretimlerini 2019’da Peugeot 3008 ve 5008 ile yapmaya başlayacak.

Citroen, yeni SUV modeli C5 Aircross’la atağa kalktı.

Latin Amerika: Bölgedeki zorluklar otomotiv sektörünü etkiliyor

Bölgenin iki büyük ülkesi olan Brezilya ve Arjantin’de yaşanan ekonomik zorluklar satışları etkilese de PSA, Pan-Amerika (Şili, Uruguay, Meksika, Kolombiya, Ekvator) bölgesindeki satışlarını yüzde 13.3 oranında artırdı.

Hindistan–Pasifik: Japonya’da kayda değer artış

Japonya’daki yüzde 9.2’lik artış grubu bu bölgenin de en önemli oyuncularından birisi haline getirdi.CK Birla Grubu ile ortaklaşa geliştirilen Hindistan’daki üretim süreci de devam ediyor.


Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!