Auto Ajans

Haberler

Cayenne’in içinde Taycan esintisi

Cayenne’in içinde Taycan esintisi
Paylaş
Mart 30
15:48 2023

Porsche, yeni Cayenne’in kabininde ilk görselleri paylaştı. 18 Nisan’da Çin’deki Auto Shanghai Fuarı’nda dünya prömiyeri yapılacak olan yeni Cayenne’in kabini ortaya çıktı. Porsche’nin son dönemde kullandığı kabin mimarisine sahip olacak Cayenne’de daha fazla dijital özellik yer alıyor. Yeni kokpit tasarımı Porsche’nin elektrikli spor otomobili Taycan’ın öne çıkan kokpit unsurlarını alarak bunları ilk kez, içten yanmalı motora sahip bir Porsche’ye aktarıyor. Taycan’da da kullanılan 12.6 inç kavisli dokunmatik ekrana sahip Cayenne’de ayrıca yolcu için de dijital ekran eklendi. Siri sesli komut sistemiyle donatılacak araçta dururken, video/film izlemek mümkün olacak. Yeniden tasarlanan direksiyon simidi, mevcut 911’den alındı. Vites seçici artık direksiyon simidinin sağında, gösterge paneli ile merkezi ekran arasında konumlanıyor. Bu sayede orta konsolda analog kontrollere ve daha fazla saklama alanına sahip yeni, büyük klima kontrol paneli için yer açılıyor. Yeni Cayenne’de sürücü destek sistemleri için tamamen yeniden tasarlanmış kontrol grubu da doğrudan direksiyon simidine entegre edilmiş.

Yolcu için 10.9 inçlik ekranla video keyfi

Opsiyonel olarak tercih edilebilen 10.9 inç genişliğindeki yolcu ekranı, Porsche Cayenne’in yepyeni özelliklerinden bir diğeri. Ek dokunmatik ekran, önde bulunan yolcunun navigasyonu kontrol edebilmesine veya bir medya hizmetini seçerek sürücünün üzerindeki yükü alabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bu ekran aracılığıyla yolcu video izleyebiliyor. Ekranın üzerinde bulunan özel katman sayesinde ekran, sürücü koltuğundan görülemiyor. Bu sayede sürücünün dikkatinin dağılmasına engel oluyor.

Soğutmalı telefon saklama alanı

Porsche, yeni Cayenne’de bağlanabilirlik özelliklerini daha da geliştirdi. Kablosuz şarj işlevine sahip soğutmalı akıllı telefon saklama alanı yeni Cayenne’de standart olarak yer alıyor. Soğutma işlevi, 15 watt’a kadar kablosuz şekilde şarj etmeye olanak sağlıyor. Çevrimiçi hizmetlerin genişletilmiş entegrasyonu, araç fonksiyonlarının çalıştırılması için sesli asistan Siri’nin kullanılması gibi yeni etkileşim yolları sunuyor. Ayrıca, hem ön saklama bölmesinde hem de orta konsolun arka kısmında iki adet USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Tüm USB bağlantı noktaları hızlı şarj işlevi görüyor. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!