Auto Ajans

Haberler

Cenevre Fuarı’na kimler katılıyor?

Cenevre Fuarı’na kimler katılıyor?
Paylaş
Aralık 03
15:26 2023

2019 yılından bu yana pandemi ve finansal nedenlerle düzenlenemeyen Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’na katılacak markalar yavaş yavaş belli oluyor. 26 Şubat ile 3 Mart 2024 tarihleri arasında kapılarını açacak Avrupa’nın en popüler fuarına son olarak Avrupa’da hızla yayılmayı isteyen Çinli BYD ile MG Motor, fuara katılacaklarını duyurdular. Renault ile Dacia da Cenevre’de yer alacak markalar arasında. Renault, elektrikli Renault 5’i, Dacia da üçüncü jenerasyon Duster’ın dünya lansmanlarını gerçekleştirecek. Paris ve Münih’ten sonra Cenevre Fuarı’nda boy göstermeye hazırlanan BYD’nin Avrupa hedefleri oldukça iddialı. Kasım’da Türkiye’de ALJ Grubu ile giren BYD’nin en büyük hedefi Tesla’yı geride bırakmak. BYD, Avrupa’daki EV satışlarını 2030’a kadar 800 bin adede çıkarmayı ve yüzde 10 pazar payı almayı planlıyor.

20 Çinli marka temas halinde

Peki şimdiden hangi markalar fuara katılmayacaklarını açıkladı? BMW, Mercedes-Benz, Porsche, Audi, Volkswagen, Stellantis, Hyundai, Volvo, Nissan, Aston Martin, Jaguar Land Rover, Toyota ve Lexus katılmayacak. Bu markaların yerini Çinliler alacak. Fuar organizatörleri yaklaşık 20 Çinli markayla temas halinde olduklarını ve bunların üçte ikisinin katılmasını umduklarını söyledi. Ancak Çinli Zeekr ve Polestar şovda yer almayacaklarını bildirdi. Büyük otomotiv üreticilerinin iştirak etmemesine rağmen fuar organizatörleri organizyonun devam edeceğinden emin görünüyor. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nı düzenleyen GIMS şirketinin Genel Müdürü Sandro Mesquita, “Gösteri 2024 için yüzde 100 onaylandı” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!