Auto Ajans

Haberler

Cenevre şoku! 2021’de de yok

Cenevre şoku! 2021’de de yok
Paylaş
Haziran 29
21:08 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle Cenevre, Paris, New York fuarları iptal edilirken, Pekin Fuarı ertelendi. Pandemi sonrası fuarların geleceği karanlık görünüyor. Son kötü haber Cenevre’den geldi. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı Vakfı (GIMS), 2021 yılında da fuarın düzenlenemeyeceğini bildirdi. Organizatörler bir süredir 2021 fuarının finansal sebepler yüzünden belirsizlik içerisinde olduğunu ifade ediyordu. 2020’nin iptal edilmesiyle oluşan finansal zarar ve 2021’e hazırlık için GIMS, Cenevre Kantonu’ndan destek istemişti. GİMS, Cenevre Kantonu’ndan 11 milyon İsviçre Frangı talep etti. Buna karşılık Cenevre Devlet Konseyi, GIMS’e belirli koşullar altında 16.8 milyon frank kredi vermeyi teklif etti.

Şirketler ‘2022’yi tercih ederiz’ dedi

Ancak belirtilen koşullarda, fuarın konsepti dahil tamamen taşeron organizatör şirketlere verilme maddesi yer alıyor ve bu vakıf için kabul edilemez olarak değerlendiriliyordu. Fuarı uzun zamandır düzenleyen vakıf, bu şartlar altında teklifi kabul etmedi ve 2021 fuarını iptal etme kararını açıkladı. İptal ile alınan kararda bir de detay öne çıktı. Katılımcılarla yapılan ankete göre, şirketler 2021 yılı organizasyonuna değil, 2022’ye iştirak etmeyi tercih edeceklerini belirtti.

Otomotiv dünyasında genel kanı Alman markaların Frankfurt’ta, Fransızlar’ın Paris’te, Amerikalılar’ın Detroit’te, Japonlar’ın Tokyo’da öne çıkacağı, sadece her yıl Cenevre’de düzenlenen fuarın tüm markaların katılacağı organizasyon olacağı yönündeydi. Ancak görünen o ki markalar için ‘tarafsız’ olan Cenevre Fuarı’nın geleceği tehlikede.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!