Auto Ajans

Haberler

CEO dizel, çalışanlar hibrit otomobil kullanıyor!

CEO dizel, çalışanlar hibrit otomobil kullanıyor!
Paylaş
Şubat 03
05:50 2020

27 Aralık’ta gerçekleşen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) tanıtım toplantısından sonra ikinci kez geçen hafta Gebze Bilişim Vadisi’ndeydim. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, otomotiv gazetecileriyle ilk kez buluşarak, merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştı. Bazı sorular ticari sır gerekçesiyle havada kaldı, bazıları yanıt buldu. Haberler yazıldı, çizildi… Auto Ajans’ta objektif yayıncılık anlayışıyla yazdığımız haberleri okudunuz. Ancak Gebze ziyaretimde farklı konular da gözüme çarptı. Bunları da paylaşmak istedim…

TOGG’un otoparkındaki çok sayıda hibrit araç hemen dikkati çekiyor. Çevreci bir marka olan TOGG, yönetici ve diğer çalışanlarının şirket aracı olarak hibrit tercih etmiş. Filoda Toyota Corolla Hybrid, C-HR Hybrid, Camry Hybrid ve Kia Niro modelleri yer alıyor. Mesela Operasyonlardan Sorumlu Üst Düzey Yönetici (COO) olarak aileye katılan Sergio Rocha, Camry Hybrid kullanıyormuş.  Ancak, TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın makam aracının Mercedes olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğradım. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kendisine tahsis etmiş. Biraz garipsedim açıkçası… Markasına değil tabii ki, istediği otomobili kullanmakta özgür. Ancak kendi tabiriyle ‘150 yıllık eski büyüklerin’ ürettiği içten yanmalı motora sahip olması beni şaşırttı. Yüzde 100 elektrikli ve ‘Made in Türkiye’ imzalı marka yaratma hatta ‘bir otomobilden daha fazlası’ iddiasını ortaya koyan Karakaş’ın hibrit veya elektrikli bir araca bineceğine düşünmüştüm. Türkiye’nin 60 yıllık hayalini gerçekleştirmek için önemli adım atan bir rol modelden bahsediyoruz sonuçta.

Rol model olarak örnek olabilir

Türkiye’de elektrikli otomobil kiralanmıyor da değil. Enterprise ve Leaseplan gibi filo kiralama şirketlerinin ürün gamında sınırlı sayıda olsa elektrikli model olduğunu hatırlatayım. Bu yıl ülkemizde 8 elektrikli modelin daha satışa çıkacağının da altını çizelim. Porsche Taycan’dan Mercedes EQC’ye, Honda e’den Nissan Leaf’e kadar birçok farklı sınıfta yer alan yüzde 100 elektrikliler yola çıkacak. Kim bilir belki TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, Türkiye’nin Otomobili yollara çıkıncaya kadar makam aracı olarak bunlardan birini seçer. Böylece vatandaşlara, kamu kurumlarına örnek olabilir…

16 kilo aldı, keyiften mi stresten mi?

Bir başka ilgimi çeken nokta da Bosch Türkiye Genel Müdürlüğü’nden bu yana tanıdığım Gürcan Karakaş’ın epey kilo almasıydı. 12 yıl sonra Türkiye’ye geri dönen Karakaş, 16 kilo aldığını söyledi. Eylül 2018’den bu yana her ay 1 kilo aldığını ekledi. ‘Türk yemeklerini mi çok özlediniz yoksa stresten mi’ diye sorduğumda tebessümle ‘Hem keyif, hem stres olabilir’ diye yanıtladı. Eh işi kolay değil. Dile kolay 12 saatten fazla çalışıyormuş, 60 yıllık hayali gerçekleştirmek adına. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!