Auto Ajans

Haberler

Chery Barselona’da hangi modelleri üretecek?

Chery Barselona’da hangi modelleri üretecek?
Paylaş
Nisan 20
11:12 2024

Avrupa’da büyümek isteyen Çinli Chery, bu kıtadaki ilk fabrikasını İspanya Barselona’da kuracak. İspanyol EV Motors ile iş birliği yapan Chery, Nissan’dan aldığı fabrikayı dünya çapında ana ihracat merkezlerinden biri haline getirecek. 400 milyon euro yatırımın yapılacağı tesiste üretim yaz sonunda başlayacak. Chery, 2024’te Omoda 5 modelinin hem tam elektrikli hem de içten yanmalı motorlu versiyonlarını banttan indirecek. Daha sonra premium SUV markası Jaecoo 7’yi Barselona’da üretecek.

EV Motors da Chery ile ortak platform ve teknoloji kullanarak, 1987’de satışları duran İspanyol markası EBRO’yu yeniden piyasaya sürecek. EV Motors, dördüncü çeyrekte plug-in hibrit ve yanmalı versiyonlarda iki SUV modelinin üretimine başlayacak. Chery, 2029 yılına kadar Barselona’da yılda 150 bin araç üretmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!