Auto Ajans

Haberler

Çılgınca bir şey yaptık

Çılgınca bir şey yaptık
Paylaş
Kasım 02
06:59 2020

Tofaş, Egea modelini yenilerken, projeye bugüne kadar 1.2 milyar dolar yatırıma imza attı. Doblo ile hafif ticari araçta yakalanan küresel başarı Egea ile binek otomobile taşındı. Şirket hem yurt içinde hem Avrupa’da önemli satış rakamlarına ulaştı. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Egea’nın başarısındaki en büyük etken ilk defa Türk tüketicisini merkeze alan bir araç olmasıydı. Egea, gerçek bir sedan otomobil olarak doğdu. Öncesinde Avrupa’da HB olarak doğmuş araçları Sedan’a çeviriyorduk. İlk defa Ar-Ge’nin gücüne dayanarak Türk tüketicisini baz alan bir sedan ile işe başladık. Risk alarak Türk tüketicisinin istediği gibi kaslı ve hacimli bir araç için yola koyulduk. Daha sonra model ailesine HB ve SW eklendi. Kısacası, bizim başarımızda satış, iyi fiyatlandırma ve bayi teşkilatımızın gücü kadar sahip olduğumuz bu Ar-Ge’nin de oldukça büyük payı var” dedi.

Egea’yı Türkiye’de satışa sundukları ilk yıl olan 2016’da yüzde 5’lik pazar payı ile başladıklarını söyleyen Eroldu, şunları kaydetti: “Yatırım 300-400 bin araçlık içindi. Çılgınca bir şey yaptık. Her sene pazar payımızı artırarak yüzde 14.6’lara kadar geldik. Bu da Türk tüketicinin bu araca gösterdiği teveccühün bir sonucu. Bu sene başka bir şey daha başardık ve Egea ile her gövde tipinde segment lideri olduk.”

5 yılda 740 bin Egea üretti

Şirket yeni yatırımla projenin ömrünü uzatırken, 2022 sonunda ulaşmayı planladığı 1.3 milyon adetlik Egea/Tipo üretimini 2024 sonunda 1 milyon 450 bin adede çıkaracak. Tofaş bugüne kadar ise 740 bin adet Egea üretti ve 500 bin adedini dünya pazarlarına ihraç etti

Mustafa Koç ile Marchionne’nin başarısı

Egea projesinin ortaya çıkmasında merhum Mustafa Koç ile Sergio Marchionne kilit rol üstlendiler. İki önemli iş insanı, Egea’yı başından beri sahiplendiler, başarıya ulaşmasını sağladılar. Projenin son aşamasında Mustafa Koç ile yakın dostu olan Fiat Chrysler Automobiles (FCA) CEO’su Sergio Marchionne, Eylül 2015’te Bursa’da test etti ve aracın nihai üretim onayı verildi. Fabrikayı birlikte gezen ve Ar-Ge merkezinde incelemelerde bulunan Marcihonne, Egea projesinde çalışanları tebrik ederek, “Çok iyi bir iş çıkardınız” sözleriyle Mustafa Koç’u gururlandırmıştı.

Yenilenen Egea’yı yazarken merhum Mustafa Koç’un Egea’daki büyük emeğini hatırlatarak, Türkiye’ye ve otomotiv sektörüne verdiği katkılar dolayısıyla tekrar saygıyla anmak istedim…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai, tasarımı uzay gemisini andıran yeni modeli STARIA'ya satışa sundu.

🚘9 kişilik fütüristik STARIA hem binek hem ticari amaçlı kullanılabiliyor. Fiyatı 659 bin 900 TL.
http://www.autoajans.com/uzay-gemisini-andiran-hyundai

⚡️Mercedes’in performans markası AMG, elektrikli vizyonunu yeni bir konseptle tanıttı.

⚡️Formula 1'den esintilerin görüldüğü Vision AMG, 2025'te yollara çıkacak.
http://www.autoajans.com/amgden-elektrikli-super-otomobil

🚘Eski günlerini arayan otomotiv fuarları yeni konsept arayışında.

🚘Tokyo Otomobil Fuarı mobilite dünyasına ayak uydurmak amacıyla Japan All-Industry Show’ ismiyle düzenlenecek.
http://www.autoajans.com/tokyo-fuari-ismini-degistirdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!