Auto Ajans

Haberler

Çin destek verdi, satış hedefini yükseltti

Çin destek verdi, satış hedefini yükseltti
Paylaş
Mayıs 01
08:01 2023

Türkiye otomotiv pazarındaki yüksek tempoyu ve vatandaşların talebini gören markalar, hedef çıtasını yükseltiyor. Distribütörlüğünü Doğan Trend Otomotiv’in üstlendiği MG, yılbaşında 5 bin adet olarak belirlediği satış hedefini 7 bin adede yükseltti. Markanın satışlarının yüzde 50’si elektrikli olacak. Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal,  “Bu yıl özelinde 5 bin civarında satış yapmayı öngörüyorduk. Bunu biz hızlı bir şekilde 7 bin adet olarak güncelledik. Gerçekten talep hâlâ arzın önünde markamıza özel ve çok yoğun ilgi, alaka var. MG4 burada daha da coşturacak bir model. O potansiyeli olduğunu çok net görüyoruz. 2 bin adet MG4 satmayı hedefliyoruz” dedi.  

Biraz daha önümüzü görebiliyoruz

Bu yıl Türkiye’de yaklaşık 30 bin araç elektrikli olarak satılacağını tahmin ettiklerini belirten Soysal, şunları kaydetti: “Satacağımız portföyümüzün yüzde 50’sini elektrikli olmasını planlıyoruz. Hem ihtiyaca cevap verebilirlik hem de fiyat skalası olarak baktığımızda gerçekten herkes için MG modeli var. Seneye daha da artacak. Deprem sonrası artan vergiler sonrası SAIC bize destek oluyor sağ olsun fiyatlarımızı biraz daha ulaşılabilir kılmak için.” Tibet Soysal, hedeflerini yukarı yönlü revize etmelerinin gerekçelerini şöyle aktardı: “Hem markanın ayaklarının Türkiye’de daha sağlam basması, beğenilmesi anlattığımız yatırımlarımızın devam etmesi, markamıza gösterilen teveccühün artması. Gerçekten çok yoğun talep geliyor. Bizim de kendimize güvenimizi artırıyor. SAIC de bulunurluk olarak bizi destekliyor. Tüm bunların sonunda adetlerimizi yukarı itiyoruz. Daha da yukarıya götürdük, götüreceğiz inşallah. Yani biraz daha önümüzü de görebiliyoruz. Geçtiğimiz 2 yıl çok ekstra iyi değildi otomotiv için biliyorsunuz. Birçok üretici birkaç hafta sonrasını zor görüyordu. Ne olacak? Üretim yapabilecek miyim? Şimdi biraz daha hem lojistik darboğazları rahatladı hem de ikmal de darboğazları rahatladı. Üretim olarak tüm dünyada daha kuvvetli bir gaza basma var. SAIC burada üretim olarak adetlerini artırıyor. Bizi de destekleme planları var.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!