Auto Ajans

Haberler

Çin tüm dünyayı sallıyor

Çin tüm dünyayı sallıyor
Paylaş
Ocak 15
08:13 2024

Çin, otomotivde süper güç haline geldi. Çin’in otomobil üretimi ve ihracatı rekor kırdı. Ayrıca iç pazarın iyileşmesi ve Batılı üreticilerin Rusya’dan çekilerek burayı Çin’e bırakması, 2023’te rekor kırılmasını sağladı. Çin Otomobil Üreticileri Birliği tarafından açıklanan verilere göre, Çinli şirketler 2023’te yüzde 10’un üzerinde artışla 30.16 milyon araç üretti. Böylece 2017’deki önceki rekor rakamı geride bıraktılar.

Çinli markaların rotasını Avrupa’ya çevirmesiyle birlikte ihracat yüzde 58 artarak 5.2 milyon adede ulaştı. Toplam ihracatı 102 milyar doları buldu. Çin bu performansıyla Japonya’yı geçereke dünyanın en büyük otomotiv ihracatçısı haline geldi. Rusya en büyük dış pazar oldu. SAIC Çin’in en büyük otomobil ihracatçısı olmaya devam ederken, Chery Rusya’ya yaptığı sevkiyatlarla 2’nci sırayı aldı. Geely üçüncü, Changan dördüncü olarak takip etti. 2024’te üretimin yüzde 3 artarak 31 milyonu aşması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!