Auto Ajans

Haberler

Çin’den AB’ye gözdağı

Çin’den AB’ye gözdağı
Paylaş
Eylül 14
13:21 2023

Çinli otomobil markalarının Avrupa’da daha ucuza araç satmasının ardından Avrupa Birliği’nin sübvansiyon soruşturması ses getirdi. Çin hükümeti soruşturmayı korumacı olmakla eleştirdi, bunun ekonomik ve ticari ilişkileri olumsuz etkileyeceği konusunda uyardı. Çin Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, soruşturmanın global otomotiv endüstrisi ve AB de dahil olmak üzere tedarik zincirini ciddi şekilde bozacağını belirtti. Çin hükümeti soruşturmayı yakından takip edeceğini ve kendi haklarını koruyacağını ekledi.

Fransa ve Almanya’dan destek

AB’nin attığı adımı ise Avrupa hükümetleri tarafından destek görüyor. Almanya, Çin malı elektrikli otomobillere yönelik soruşturmayı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Bunun çevreci ucuz araçları uzaklaştırmak değil, haksız rekabetin önüne geçecek bir adım olduğu ifade edildi. Fransa hükümeti de soruşturmadan memnun olduğu ifade ederek aşırı sübvansiyonla desteklenen Çinli elektrikli araçların, Avrupa piyasasını etkilemesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!