Auto Ajans

Haberler

Çinli elektriklilere teşviği kaldırıyor

Çinli elektriklilere teşviği kaldırıyor
Paylaş
Aralık 16
13:49 2023

Fransa, Çin’den gelen elektrikli araçların teşviklerini kaldırarak önlem alıyor. Daha önce Avrupa ve ülke endüstrisini koruma amaçlı olarak böyle bir yaptırım planlayan Fransa, teşviklerin kapsamını değiştirdi. Yeni yönetmelikler, üretimden kaynaklanan karbon emisyonlarını da içeriyor ve bu da Çin’de kömürle çalışan santrallerle üretim yapmasının bir dezavantaj olmasına yol açıyor. Buna göre Fransa’nın en popüler elektriklilerinden Dacia Spring, Tesla Model 3 ve MG4 teşviklerini kaybetmiş olacak.

Dacia Spring 21 bin euro civarında baz fiyata sahip ve teşviklerle birlikte 16 bin euroya destekle satın alınabiliyordu. Ancak yeni dönemde bu önemli avantajını kaybedecek. Fransa hükümeti tarafından açıklanan uygun modellerin listesi, Stellantis Grubu’ndan 24 adet ve Renault’dan 5 adet tam elektrikli model içeriyor. Tesla’nın Almanya’da üretilen Model Y’si de teşvik için uygunken Model 3 kapsam dışı kaldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!