Auto Ajans

Haberler

Çinli fosil yakıtlılara da önlem gelsin

Çinli fosil yakıtlılara da önlem gelsin
Paylaş
Ocak 15
08:00 2024

Otomotiv sektöründe Çin tüm dünyanın kabusu oldu. Avrupa Birliği (AB) ulusal markalarını korumak amacıyla korumacı politikalar üzerinde çalışırken, Çin Türkiye’yi de tehdit ediyor. Uzun yıllar AB ülkelerinin en büyük ihracatçası olan Türkiye, liderliği Çin’e kaptırdı. 2017’de AB’nin otomobil ithalatında Çin’in 8’inci sırada olduğunu ekleyelim. Çinli markalar iç pazarda da yerli üreticileri zorlamaya başladı. 2023’te Çinli markaların satışları 59 bin 97 adede ulaşırken, pazardan aldıkları pay yüzde 6’ya ulaştı. Çin ile Türkiye arasındaki dış ticaret dengesi alarm vermeye başladı. 2019’da Çin ile otomotiv ticaretinde Türkiye, 426 milyon dolar açık verirken, bu rakam 2022’de 1.2 milyar dolara, 2023’ün 11 aylık döneminde de 2.2 milyar dolara yükseldi. Pandemi öncesine göre 5 kat artış yaşandı. Türkiye’nin otomobil ithalatında 2019’da Çin’in payı sadece yüzde 0.1 seviyesinde gerçekleşmişti. 2023’ün 11 ayında ise yüzde 7’ye çıktı. İşte bu ürküten tablo Türk otomotiv sanayini tedirgin etti.

Çin ile dış ticaret açığımız 5 kat arttı

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, yıl başında yürürlüğe giren elektrikli Çinli araçlar için getirilen düzenlemenin benzerinin, içten yanmalı otomobillere de uygulanması için mesaj verdi. Eroldu, “Otomotivde 2023’ün ilk 11 ayında 2.2 milyar dolarlık açığımız var. Yani biz 21 milyon dolarlık parça ihraç etmişiz. Karşısında da 2.2 milyar dolarlık Çin’den parça ve otomobil almışız. Bizim otomobil ithalatımızda da Çin hiç yok 2019 yılında. Şu anda yüzde 7’lik bir pay alıyor ama ne almışız biz Çin’den? Öyle baktığımız zaman da yüzde 78’ini içten yanmalı almışız, yüzde 1’i plug-in hibrit, yüzde 2’si hibrit, yüzde 20’si de elektrikli. Zaten son dönemde Sanayi Bakanlığı bu işin elektrikli tarafına müdahale etti. Fakat burada da içten yanmalıların ne kadar büyük olduğunu ve büyümeye devam ettiğini görüyoruz“ değerlendirmesini yaptı.

Çok rekabetçi rakamlarla geldiklerinin altını çizen Cengiz Eroldu, “Sadece otomotiv değil diğer sanayilerle birlikte bir risk olarak görüyoruz bu durumu. Bizce 2024’de yönetilmesi gereken bir konu. Çünkü yalnızca elektrikli otomobillere konulan birtakım uygulamalarla Çin ithalatının Türkiye’nin dış ticaret dengesine verdiği hasarı halletmek mümkün olmayacak gibi duruyor” dedi.

OSD Başkanı Çinli markaların Türkiye’de yatırım yapmaları gerektinğine dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Biz Çinli araçlara otomotiv sanayi olarak karşı değiliz ama gelip yatırım yapmaları lazım. Yani biz de Çinliler’i yatırım yapmaya davet ediyoruz ki zaten bakanlığın da bu yönde yaptığı çalışmalar var. Çinli yatırımcıların gelip Türkiye’de yatırım yapmaları lazım. Otomotiv sanayi olarak rekabeti olumlu buluyoruz ama yalnızca ithalatla bu pazarın kaybedilmesi doğru bir şey değil.

Çinliler’i yatırıma zorlayabiliriz

Yani Avrupa Birliği ve Türkiye’ye iş yapmak isteyen Çinliler’i yatırım yapmaya da zorlayabiliriz. Onu negatif olarak görme, pozitif tarafı da var. Ağırlıklı tarafı pozitif tarafı. Dünyada bir Çin gerçeği var. Buna hiçbirimiz gözümüzü kapatamayız. Çinlilerle bizim rekabete hazır olmamız lazım. Bugün Türkiye rekabetçi bir ülke. Yani makro değerlere baktığımız zaman Çin’le Türkiye arasında büyük bir uçurum yok. Yani dolayısıyla üretim anlamında rekabet ederiz. Fakat önemli olan burada gelip yatırım yapıp ülkenin gelişimine katkı sağlamaları lazım. Yani bizler nasıl otomotiv sanayi üyeleri olarak taşın altına elimizi koyduysak onların da koyuyor olması lazım. Türkiye’nin bir parçası olması bizi de geliştirecektir. Yani Çinli firmaların gelmesi birtakım teknoloji transferini de getirecek. Buradaki tedarikçi parkını da iyileştirecek. Yani Türk otomotiv sanayini daha da güçlendirecektir. Bundan da kimsenin çekinmemesi lazım.“

İthalatın yüzde 78.5’i içten yanmalı

Eroldu, elektrikli araçlarla ilgili düzenlemenin işe yaradığını, küçük şirketlerin ithalatının hepsinin durduğunu söyledi. Eroldu, “Aslında Türkiye’ye Çin’den yapılan ithalatın da yüzde 78’i içten yanmalı. Çünkü Türkiye pazarındaki talep de aslında henüz daha elektrikli için çok yüksek değil. Müşteri ne istiyor kısmına baktığımız zaman müşteri bugün aslında erişilebilir bir araç istiyor. Yani müşteride çok büyük bir elektrikli talebi yok. Bugün Türkiye’de de elektrikli pazarı yüzde 6.5-7’ler seviyesinde.“

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!