Auto Ajans

Haberler

Çinliler Avrupa’da bir taşla iki kuş vuracak

Çinliler Avrupa’da bir taşla iki kuş vuracak
Paylaş
Mayıs 08
13:49 2024

EV satışlarındaki yavaşlamanın önüne geçilmesi adına umutlar daha ulaşılabilir modellere bağlandı. Avrupalı OEM’ler birbiri ardına 20-25 bin euroluk modelleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Çinliler ise bir taşla iki kuş vurmanın peşinde. Çinli markalar, hem olası yaptırımlardan kurtulmak hem de Avrupa’yı ihracat merkezi haline getirmek istiyorlar. Böylece Gümrük Birliği anlaşması olan her ülkelerle serbestçe ihracat yapabilecekler. Çin’den ithal edilen araçlara uygulanan % 10’luk ithalat vergisinin daha da artırılmasının düşünülmesi nedeniyle özellikle büyük OEM’ler Avrupa’yı üretim üssü haline getirmeyi istiyor. Çinliler’in ulaşılabilir EV konusunda uzman olmaları da için büyük avantaj. Önümüzdeki dönemde daha fazla Çinli şirketin AB’de fabrika yatırımı yapması sürpriz olmayacak. Peki hangi Çinli OEM, Avrupa’yı yatırım radarına aldı:

BYD: Son dönemin en hızlı büyüyen markası BYD, geçtiğimiz yıl sonunda Türkiye pazarına da giriş yaptı. Avrupa’da farklı üretim tesisleri planları var. Binek araç için ilk tesis Macaristan’da açılacak. BYD’nin AB’de
% 5 pazar payına ulaşma hedefiyle 2026 öncesi üretim başlayacak. Fabrikanın yıllık kapasitesi 150 bin adet olacak. Kapasite iki katına çıkarılarak 300 bin adede yükseltilebilecek. Markanın 2030 yılı hedefi ise büyük. Avrupa’da elektriklide lider olmayı istiyor. BYD bu hedef doğrultusunda Avrupa’da bir fabrika daha kurmayı planlıyor.

CHERY: Chery, Nissan’ın Barselona’daki eski fabrikasında Omoda markasıyla araç üreteceğini açıkladı. Üretimin bu yıl başlaması planlanıyor. Şirket 2029’a kadar İspanyol EV Motors ile birlikte yılda 150 bin araç üretmeyi planlıyor. Üretim bununla da sınırlı kalmayacak gibi çünkü Chery’nin ayrıca ikinci bir Avrupa fabrikası açmak için İtalyan hükümeti ile görüşmelerde bulunuyor. Hükümet, Chery’ye atıl durumdaki tesisleri ve İtalya’nın güneyinde fabrikanın inşa edilebileceği sıfırdan bir yer önerdi. İtalyanlar’ın bu çabası Stellantis tarafından eleştirilirken, iki taraf arasında soğuk rüzgarla esti. Hatta Stellantis adı ve üretim yeri çok önceden açıkladığı Alfa Romeo’nun ilk elektriklisi Milano’nun ismini Junior olarak değiştirmek zorunda kaldı. İtalya Hükümeti, Polonya’da üretilmesi sebebiyle kanunlar gereği aracın Milano ismini alamayacağını duyurmuştu. Bir aracın İtalya’da şehir ismi alması için o ülkede üretilmesi zorunlu tutuluyor.

DONGFENG: Dongfeng Motor, yılda 100 bin adetten fazla araç üretecek bir fabrika açmak için İtalyanlar’la görüşüyor. Ülkede otomotiv üretimini artırmak isteyen hükümet, Dongfeng’e yatırım için bazı seçenekler sunmaya hazırlanıyor. İtalya, 750 bin adede kadar gerileyen otomotiv üretimini 1 milyon adedin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

LEAPMOTOR: Stellantis’in % 21 hissesine sahip olduğu Leapmotor, araçlarını grubun Avrupa’daki tesislerinden birinde üretmek istiyor. Leapmotor T03’ın üretimine bu yaz Stellantis’in Polonya’daki fabrikasında başlanabilir. Stellantis ayrıca Torino’daki Mirafiori fabrikasında yılda 150 bin adede kadar elektrikli Leapmotor üretme planı yapıyor.

MG: SAIC’in MG markası, Avrupa’da üretim konusunda çalışmalar yapıyor. Yakın zamanda iş gücü ve enerji maliyetlerine göre yer açıklayacak. Geçen yıl 231 bin 684 otomobil hacmiyle Avrupa’da en çok satan Çinli OEM konumunda olan MG’nin en büyük pazarı İngiltere, üretim için güçlü adaylardan. Doğan Trend Otomotiv de 1 yıldır SAIC’i yatırıma ikna etmeye çalışıyor. Ancak son dönemde Çin malı EV’lere yönelik korumacı önlemler, şirketlerin yatırım iştahını kaçırıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!