Auto Ajans

Haberler

Çinliler Türkiye’ye hangi gruplarla girecek?

Çinliler Türkiye’ye hangi gruplarla girecek?
Paylaş
Ekim 24
08:00 2022

Türkiye’de elektrikli pazarı henüz hacim olarak düşük seviyede kalsa da artan ilgi dikkati çekiyor. Yılın ilk 9 ayında elektrikli satışları 2019, 2020 ve 2021’in toplamını geçmiş durumda. Bu hafta sonu banttan inecek ve Mart 2023’te satışa sunulacak Togg ile birlikte ivmenin artması bekleniyor. Paris Otomobil Fuarı’nda konuştuğum yöneticiler, Togg’un elektrikli pazarını büyüteceği ve alt yapı yatırımlarının artıracağı konusunda hemfikir. Togg’un birbiri ardına yaptığı iş birlikleri de bunu gösteriyor. Elektrikli modellerin sayısı da hızla artıyor. Özellikle Citroen’in e-C4’ü benzinli fiyatına satışa sunması ilgi çekti. Sınırlı sayıda araç için geçerli olan bu kampanya, elektrikli otomobillerin algısına pozitif katkı sağladı. Peugeot ve Opel de önümüzdeki günlerde yeni elektriklilerini tüketicilerle buluşturacak. Doğan Trend Otomotiv de makyaj geçiren esas önemlisi menzili artan MG ZS’i getirecek. Volvo Türkiye, Kasım ayı başında XC40 Rehcarge’dan sonra C40 Rehcarge’ın lansmanını yapacak. Önümüzdeki yıl Avrupa’nın en ucuz elektriklisi Dacia Spring, Renault Megane E-Tech Electric, Jeep’in ilk elektriklisi Avenger, Lexus RZ450e, MG4 Electric yollara çıkacak. Volkswagen’in 2023 sonunda ID.4 ile başlayacağı elektrikli macerası, ID.3, ID.5 ile sırasıyla devam edecek. Listeye böyle uzayıp gidiyor.

Türkiye’ye özel batarya üretebilir

Elektrikli otomobildeki gelişmeler Çinli markaların dikkatini çekmiş durumda. Paris Fuarı’nın ilgi odağı olan Çinliler’in Türkiye’yi radarlarına aldıklarını öğrendim. Ülkemizdeki potansiyeli gören Çinliler, distribütörlük için önemli gruplarla yakın temas halindeler. Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden BYD de 2023’te ülkemize girmeye hazırlanan markalardan biri. Fuarda sohbet ettiğimiz BYD’nin Benelux, Norveç, Finlandiya ve İzlanda Direktörü Emrah Sarısoy, otomotiv sektöründe deneyimi olan gruplarla görüştüklerini paylaştı. Uzun yıllar Ford ve Toyota Avrupa’da çalıştıktan sonra BYD’ye geçen Sarısoy, Türk şirketlerin BYD distribütörlüğünü almak için hevesli olduklarını aktardı. Türkiye’ye giriş tarihi olarak 2023’ü işaret eden Sarısoy, düşük vergi dilimine giren Atto 3 gibi SUV modelleriyle şanslarının yüksek olacağının altını çizdi. BYD’nin dünyanın en büyük batarya üreticisi olması onları için avantaj. Emrah Sarısoy, Avrupa’da çok satacağına inandıkları Attos 3’ü, Türkiye’deki ÖTV dilimine uygun bir batarya ile getirebileceklerini söyledi.

Görüştükleri şirketlerle ilgili isim vermekten kaçındı ancak fuarı ziyaret eden Türk yöneticilerin olması dikkati çekti. Paris’te markaları yer almasa da fuara gelerek Çinli markaları yakından takip ettiler. Kulislerde Çinli markaların distribütörlük için görüştüğü grupların arasında otomotivde büyüyen Doğan Holding ile Toyota ile Lexus’un distribütörü ALJ Grubu’nun adı geçiyor. Togg’un üst düzey yöneticilerinin de rakipleri Asyalılar’ın modellerini incelemek üzere Paris’e geldiğini ekleyeyim.

Mermerler-Chery savaşı çıkar mı?

Çinli Chery de kısa bir süre önce Türkiye pazarına kendi başına giriş yapacağını açıkladı. Yıl sonunda faaliyete geçmek istediğini duyuran marka ile ilgili henüz somut bir adım gelmedi. Bu süre içinde birçok PR ajansı değiştimesi, bu işte ne kadar ciddi olduklarını gösterdi! Hatta şu an Chery’nin iki resmi web sayfası bulunuyor. En önemlisi daha önce Mazda ile davalık olan Chery’nin distribütörü Mermerler Grubu’nun nasıl tavır alacağı merak konusu. Akıllara Mermerler Otomotiv’in ‘Mazda’da olduğu gibi bir savaş başlatır mı’ sorusu geliyor.

Chery’nin doğrudan geliş haberlerini duyduğumda konuştuğum Mermerler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer, Chery ile temsilcilik sözleşmelerinin 5 yılda bir otomatikman uzadığını belirterek, “Distribütörlüğümüz sürüyor. Kendi başlarına geleceklerinden haberim yok. Son dönemde biz ne zaman araç istesek ‘Yok’ dediler. Normları karşılayabilecekler mi, fiyatlar ne olacak… Chery’ye Mazda’dan daha fazla yatırım yaptık. Kartal’da yedek parça depomuz var. 10 yıl satış sonrası ve servis hizmeti vermek zorundasınız. Büyük paralar harcadık, nasıl olacak bu iş? Mazda’nın başına gelen ortada” değerlendirmesini yapmıştı. Görünen o ki Paris Fuarı’ndan sonra Avrupa’nın önemli pazarlarına giriş yapan Çinliler, Türkiye’ye de büyük önem veriyor. MG, Skywell, Seres’ten sonra yeni Çinli markaları kısa süre içinde yollarda göreceğiz gibi…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!