Auto Ajans

Haberler

Çinliler’e ek vergi için düğmeye basıyor

Çinliler’e ek vergi için düğmeye basıyor
Paylaş
Mart 06
09:31 2024

AB, Avrupalı üreticileri korumak için Temmuz ayında Çin’in elektrikli otomobil ithalatına vergi uygulayabilir. Reuters’ın haberine göre, Avrupa Komisyon, AB’li üreticileri korumak için ek vergiler uygulanıp uygulanmayacağını belirlemek amacıyla Çin malı elektriklilere yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturma yürütüyor. Soruşturmanın Kasım ayında sonuçlanması planlanıyor. Ancak AB, Temmuz ayında geçici vergi getirmeyi planlıyor.

Avrupa Komisyonu: Elimizde kanıtlar var

Salı günü yayınlanan bir belgede Avrupa Komisyonu, Çinli elektrikli araçlara sübvansiyon verildiğini ve soruşturmanın resmi olarak Ekim ayında başlatılmasından bu yana ithalatın yıllık bazda yüzde 14 arttığını gösteren yeterli kanıta sahip olduğunu kaydetti. Avrupa Komisyonu, Çin hükümetinin Avrupa’ya ihraç edilen EV’leri doğrudan fon transferi yoluyla sübvanse ettiğine dair kanıt bulunduğunu belirtti. Çin Ticaret Odası ise AB’ye yaptığı açıklamada, yapılan bu hamleden hayal kırıklığına uğradığını ve ithalattaki artışın Avrupa’nın elektrikli araçlara yönelik artan talebini yansıttığını belirtti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!