Auto Ajans

Haberler

Çip C segmentini vurdu

Çip C segmentini vurdu
Paylaş
Ekim 14
12:02 2021

Çiplerdeki global tedarik sorunu segmentlerde önemli değişimlere yol açtı. Markaların üretimde daha fazla kâr getiren SUV modellerine öncelik vermesiyle birlikte C sınıfı kompakt modeller Avrupa pazarında gerileme yaşadı. İlk 8 ayda Volkswagen Golf ve Ford Focus gibi araçların domine ettiği segment, SUV’lar tarafından gölgede bırakıldı. Avrupa’da yüzde 13’lük paya sahip kompakt segment, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 daraldı. LMC Automotive’e göre, Opel Astra ve Peugeot 308 gibi yeni modellerin gelişiyle segment yeniden yüzde 14 pazar payını elde edecek olsa da 2024 ve 2025’te adetlerin düşmeye devam etmesi bekleniyor.

C segmenti, Avrupa’da ikinci sıradan dördüncülüğe düşerken, satılan modellerde de değişimler yaşandı. Ağustos ayı boyunca VW Golf Avrupa’da sınıfının en çok satanı olmaya devam etti ama ilk 10’da sürprizler yaşandı. Focus yüzde 50’ye yakın kayıpla üçüncülükten altıncı sıraya geriledi. Ford’un Avrupa’da yüzde 60 üretim kaybı nedeniyle hâlâ Saarlouis fabrikasından Focus sipariş edilemediği belirtiliyor. İlk 8 ayda kompakt segmentte satılan araçların yüzde 48’i benzinli, yüzde 25’i dizel ve yüzde 10’u hibrit oldu. Elektriklilerin payı yüzde 8 ve plug-in hibritlerin payı yüzde 9 olarak gerçekleşti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!