Auto Ajans

Haberler

Çip gölgesinde tahminlerde revizyon

Çip gölgesinde tahminlerde revizyon
Paylaş
Eylül 20
07:00 2021

Global çip krizinin çözüme kavuşturulamamasıyla birlikte üretimde sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. IHS Markit, üretim tahminlerinde yeniden revizyon yaptığını açıkladı. 2021 için üretimde yüzde 6.2 düşüşle ile 5 milyon adetlik, 2022 yılı için yüzde 9.3 azalışla 8.45 milyon adetlik kayıp yaşanacağını bildirdi. Bu tahminlerle 2021’de hafif araç üretimi 75.5 milyon, 2022’de 82.6 milyon olarak gerçekleşecek. 2023 yılı için de üretim 92 milyon olarak öngörülüyor.

Tahminlerin önemli ölçüde şaşmasında, 2021’in ikinci çeyreğinde tedarik zincirinin beklendiği gibi normale dönmemesi oldu. Diğer yandan yeni tahminlere göre bastırılmış talep ve stok seviyelerinin yeniden artmasıyla 2024 ve 2025’te üretimin daha fazla artması bekleniyor. 2024’te daha önceki tahminlere göre üretim yüzde 3.2 artarak 97.3 milyona ulaşacak. 2025’te üretim adetleri 98.9 milyona ulaşacak. 2021 üretim kaybı tahminleri, ilk çeyrekte 1.44 milyon, ikinci çeyrekte 2.6 milyon oldu ve üçüncü çeyrekte 3.1 milyonu aştığı düşünülüyor. Çip krizi dördüncü çeyrekte de üretim sıkıntısı yaratmaya devam edecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!